Poslanci Top 09 hodlají navrhnout armádního generála Petra Pavla na státní vyznamenání. Zástupce vedení strany o tom informoval novináře při příležitosti 20. výročí vstupu České republiky do NATO.

Sputnik získal komentář k této události od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka a poslankyně PS ČR Karly Maříkové.

O návrhu na vyznamenání generála Pavla napsal portál  aktuálně.cz. Podle portálu by Sněmovna návrh na udělení Řádu bílého lva měla projednat začátkem června. Důvodem pro udělení je podle TOP 09 úspěšná mise generála v NATO, kde Pavel působil ve funkci generálního tajemníka během období let 2015 až 2018. O svém záměru a dalších důvodech pro vyznamenání armádního velitele informovala strana v krátkém videu na Twitteru.

Událost okomentoval pro Sputnik tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček: „Pan prezident se už rozhodl, že ve státní svátek 28. října 2019 propůjčí Řád Bílého lva I. třídy generálmajorovi Emilu Bočkovi, válečnému veteránovi, který nedávno oslavil 96. narozeniny.“

„Válečných veteránů, kteří bojovali ve druhé světové válce za osvobození naší vlasti, si pan prezident nesmírně váží. A právě tito váleční veteráni si vysoká státní vyznamenání opravdu zaslouží,“ vysvětlil postoj prezidenta Jiří Ovčáček.

Vlastní postoj k návrhu TOP 09 vyjádřila pro Sputnik i poslankyně Poslanecké Sněmovny za SPD Karla Maříková:

„Řád Bílého lva je nejvyšší státní vyznamenání České republiky. Jakými  mimořádnými  zásluhami si ho pan generál Pavel zasloužil, mi zůstává utajeno. Důvody, které TOP 09 uvádí pro udělení tohoto vyznamenání  generálu Pavlovi, jsou důvody, které můžeme uvést na každého policistu, hasiče nebo záchranáře.“

Poslankyně dále pokračuje a uvádí možné důvody pro návrh TOP 09:

„Udělení nejvyššího státního vyznamenání generálu Pavlovi, který svým postojem nějak zapomněl, že je Čech, je absolutní devalvace tohoto vyznamenání. Ale je možné, že to je předplatné za boj proti dezinformacím, kterým se pan generál letos chystá věnovat. Nezbývá, než čekat naplnění nápisu, jenž je na tomto vyznamenání: „Pravda vítězí“.“

Řád Bílého lva je nejvyšším státním vyznamenáním, o jehož udělování rozhoduje prezident České republiky za vynikající občanské zásluhy o budování demokratické společnosti, výsledky práce a obranu státu. Návrh na udělení tohoto vyznamenání předkládá prezidentovi Sněmovna po doporučení příslušného sněmovního výboru, Senát a vláda.

Mimo jiné může prezident v této věci rozhodnout i bez podobného návrhu. Udělování státních vyznamenání pro české občany probíhá 1. ledna a 28. října.