Česká vláda v pátek zařadila koronavirus na seznam nakažlivých chorob, jejichž šíření je trestným činem. Jde o opatření v souvislosti s dalšími rozhodnutími vlády týkajícími se pandemie zmíněného viru. (Foto: Pixabay)

 Za úmyslné šíření choroby hrozí v nejpřísnějším odstavci trestního zákoníku až dvanáctiletý trest vězení.

Opatření oznámil premiér Andrej Babiš po mimořádném jednání vlády, dokument podle něj navrhla ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

"Šíření koronaviru bylo zařazeno jako trestný čin," řekl Babiš. Rozhodnutím se doplňuje již stávající nařízení vlády, kterým se pro účely trestního zákoníku určuje, co úřady považují za nakažlivé choroby.

Koronavirus se tak přiřadil k nákazám, jako je AIDS (syndrom získané imunodeficience), včetně viru HIV, cholera, mor, salmonelóza nebo tuberkulóza a břišní či skvrnitý tyfus.

Podle zákoníku za to hrozí nejméně půl roku až tři roky vězení. V případě, že jde o organizovanou skupinu pachatelů nebo k šíření dojde při ohrožení státu, platí až osmiletý trest.

Pokud dojde k těžké újmě na zdraví nebo smrti nejméně jednoho člověka, se trest zvyšuje až na deset let ao dva roky více hrozí pachateli, který šířením choroby způsobí smrt nejméně dvou lidí, informují Novinky.cz.