Expremiér tvrdí, že ruský prezident rovněž souhlasil s tím, že nebude tlačit na odzbrojení Kyjeva; bývalý premiér tvrdí, že vše dělal v koordinaci s USA. (Foto: Youtube)

Bývalý premiér Naftali Bennett ve videu zveřejněném v sobotu řekl, že ho ruský prezident Vladimir Putin v prvních dnech války ujistil, že nezabije ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

„Dal mi dva velké ústupky,“ řekl Bennett o svém setkání s Putinem 5. března 2022, kdy přiletěl do Moskvy ve snaze zprostředkovat jednání krátce poté, co Rusko zahájilo invazi.

„Věděl jsem, že Zelenskij je v ohrožení, v bunkru… Zeptal jsem se (Putina): „Hodláte Zelenského zabít?“ Odpověděl: „Zelenského nezabiju,“ vzpomínal Bennett v rozhovoru, který byl zveřejněn na jeho vlastním kanálu na YouTube.

„Musím to pochopit. Dáváte mi své slovo, že Zelenského nezabijete?“ zeptal se Bennett. Bennett uvedl, že se Putina zeptal.

Ruský prezident podle Bennetta zopakoval: „Zelenského nezabiju.“

Bennett uvedl, že ihned po tříhodinovém setkání s Putinem zavolal ukrajinskému prezidentovi a řekl mu: „Právě jsem se vrátil ze schůzky – (Putin) vás nezabije“

„[Zelenskyj] se mě zeptal: ‚Jste si jistý? Řekl jsem, že na sto procent. [Putin] se vás nechystá zabít.“

Bennett vzpomíná: „O dvě hodiny později šel Zelenskyj do své kanceláře a udělal si v kanceláři selfie, [na kterém ukrajinský prezident řekl:] ‚Nebojím se‘.“

Podle nepotvrzených zpráv bylo od začátku ruské invaze zmařeno několik pokusů o atentát na Zelenského. Na těchto spiknutích se údajně podíleli žoldáci z bezpečnostní společnosti Wagner Group, kterou kontroluje Putinův spojenec Jevgenij Prigožin, a také čečenské speciální jednotky.

Zdroj: timesofisrael.com