Velké supermarkety v USA plánují zakázat platby kartou nebo v hotovosti. Místo toho budou vyžadovat skenování obličeje nebo otisků prstů. (Foto: Wikimedia)

Tento způsob platby dokonale zapadá do orwellovské společnosti policejního státu. Platební gigant Mastercard připravil tomuto novému systému půdu a spustil program biometrických plateb pro maloobchodníky.

Zákazníci, kteří skenují zboží u pokladny, pak budou muset pro ověření platby naskenovat také svůj obličej nebo dlaň. Jejich biometrické údaje pak bude možné přiřadit k bankovnímu účtu uloženému v záznamech a po potvrzení transakce bude částka nákupu automaticky odečtena z účtu.

Mluvčí společnosti nový systém obhajoval slovy:

„Už nemusíte sahat po telefonu nebo hledat peněženku, když máte zrovna plné ruce práce. Důvěryhodná technologie, která využívá k odemykání telefonu otisk prstu nebo obličeje, může nyní spotřebitelům pomoci urychlit proces placení.“

Biometrický platební systém byl testován v pěti pobočkách řetězce supermarketů St.Marche v brazilském státě Sao Paulo.

Společnost Mastercard se spojila s místním brazilským startupem Payface, aby svůj nový systém uvedla do praxe. Podle newyorské společnosti poskytující finanční služby se plánují další testy v Asii a na Blízkém východě – s cílem zavést je celosvětově později v roce 2022.

Prezident Mastercard Cyber and Intelligence Solutions Ajay Bhalla řekl:

„Náš nový program má za cíl zpříjemnit nakupování jak spotřebitelům, tak obchodníkům a poskytnout jim nejlepší zabezpečení a pohodlí.

Způsob odměňování musí držet krok s tím, jak žijeme, pracujeme a podnikáme. Nabízíme spotřebitelům možnost volby s nejvyšší úrovní zabezpečení.

Když vypukla pandemie, všichni se přesunuli na digitální platformy a spotřebitelé přijali nové technologie. Spotřebitelé po celém světě si toto řešení pro své maloobchodní nákupy skutečně žádali,“ dodal.

„Všechny průzkumy, které jsme provedli, nám ukázaly, že spotřebitelé biometrické údaje milují.“

Navzdory předpokládanému pohodlí nejsou biometrické platby bez rizika – některé z nich Daily Expose podrobně popisuje.

„Všechny systémy digitální identifikace a sběru dat jsou zranitelné vůči narušení bezpečnosti. Vzhledem k potenciálu kybernetických útoků by hackerské útoky v budoucnu mohly být ještě větší a ohrozit celé systémy,“ uvedl konzervativní portál.

Odvolává se také na hackerský útok na společnost Equifax z roku 2017, kdy byly ohroženy osobní údaje více než 150 milionů lidí ve třech zemích.

Kromě možného narušení bezpečnosti portál Daily Expose zmiňuje také potenciální dopad algoritmů a umělé inteligence v biometrických platebních systémech.

„Vzestup umělé inteligence také znamená, že se sběrem dat z digitálních identifikačních systémů vznikají algoritmy, které mohou mít na lidi velký vliv. Tyto systémy nejsou provozovány transparentně, ani není jasné, kdo nebo co je buduje a za jakým účelem,“ uvádí se ve zprávě.

„V budoucnu se může stát, že lidé nebudou mít k dispozici levné bankovní půjčky, protože o nich rozhodují algoritmy, jejichž fungování není pro veřejnost transparentní.“

Právnička Suzie Milesová také varovala před dalšími riziky, která s sebou nese používání biometrických údajů jako platebního systému.

„Společnost Mastercard si sama uvědomuje, že používání biometrických údajů s sebou přináší obavy o data a bezpečnost. Heslo lze změnit, úsměv a mávnutí nikoli. Pokud dojde ke kompromitaci biometrických údajů, může být riziko podvodné činnosti výrazně vyšší než u současných platebních metod,“ uvedla pro Guardian.

Vyjádřila také obavy, že systémy pro rozpoznávání obličejů budou shromažďovat a ukládat údaje, které lze využít ke sledování osob.

„Ačkoli se zdá, že společnost Mastercard podnikla kroky k ochraně a šifrování těchto údajů, je pravděpodobné, že s tím, jak se biometrické platby stanou běžnějšími, se bude používání těchto údajů vyvíjet. Nevyhnutelně se tak ztíží ochrana práva jednotlivců na soukromí.“

Zdroj: naturalnews.com