Šéf slovenské centrální banky a jeden z nejvýraznějších jestřábů v Radě guvernérů ECB byl ve čtvrtek odsouzen za úplatkářství a dostal pokutu 100 000 eur. (Foto: Flickr)

Speciální trestní soud v zemi udělil guvernérovi Národní banky Slovenska Peteru Kazimírovi dvouletý podmíněný trest, uvedla mluvčí soudu Katarína Kudjaková. Nezaplacení pokuty by podle agentury AP znamenalo vězení.

Jak je však typické pro každé chaotické rozhodnutí v Evropě, rozsudek byl vynesen bez soudního řízení a státní zastupitelství se proti němu krátce poté odvolalo, čímž se případ vrátil zpět k soudu. Odvolat se mohl i Kazimír.

Kazimir je obviněn z předání úplatku ve výši 48 000 euršéfovi daňového úřadu země v souvislosti s daňovým vyšetřováním soukromých společností, ale kvůli absenci soudu bylo k dispozici jen málo podrobností. Nebo spíše nedošlo k žádnému soudu, protože evropští technokraté chtějí tuto záležitost co nejvíce utajit.

Prezidentka Zuzana Čaputová prohlásila, že Kazimír by měl zvážit rezignaci, zatímco premiér Eduard Heger označil za „nepřijatelné“, aby stál v čele centrální banky.

Případ se datuje do doby, kdy Kazimir v letech 2012 až 2019 působil jako ministr financí v levicové vládě populistického premiéra Roberta Fica a před nástupem do funkce v centrální bance byl členem Ficovy strany Smer-sociální demokracie. Smer prohrál parlamentní volby v roce 2020 a byl nahrazen koaliční vládou, jejíž strany vedly protikorupční kampaň. Nová vláda učinila z boje proti korupci klíčové politické téma. Od jejího nástupu k moci byla z korupce a dalších trestných činů obviněna řada vysokých úředníků, policistů, soudců, státních zástupců, politiků a podnikatelů.

Slovensko čekají v září předčasné volby poté, co vláda v prosinci prohrála parlamentní hlasování o nedůvěře. Fico, který je na rozdíl od současné vlády proti vojenské pomoci Ukrajině proti Rusku, má podle posledních průzkumů šanci v předčasných volbách zvítězit.

Kazimír zopakoval, že odmítá obvinění z úplatkářství, které proti němu vznesla prokuratura v zemi, a v prohlášení uvedl, že se nedopustil žádného trestného činu a nepochybuje o tom, že svou nevinu prokáže v soudním procesu nebo u odvolacích soudů na Slovensku či v Evropě.

Zdroj: foxnews.com