Podle UNESCO hrozí v příštích 30 letech téměř stoprocentní riziko tsunami a UNESCO vyzývá pobřežní města, aby se na tsunami připravila. (Foto: Shutterstock / ilustrační)

Podle Unesco by tsunami mohla brzy zasáhnout velká města ve Středozemním moři nebo v jeho blízkosti, včetně Marseille, Alexandrie a Istanbulu, s téměř 100% pravděpodobností, že vlna v příštích 30 letech dosáhne výšky více než jeden metr.

Předpokládá se, že riziko tsunami v pobřežních obcích Středozemního moře se bude zvyšovat s tím, jak bude stoupat hladina moře. Zatímco komunity v Tichém a Indickém oceánu, kde k tsunami dochází nejčastěji, si toto nebezpečí často uvědomovaly, v ostatních pobřežních oblastech včetně Středomoří bylo podceňováno, uvedlo Unesco.

Nyní tato vzdělávací, vědecká a kulturní organizace OSN uvedla, že pět ohrožených obcí v oblasti Středozemního moře se do příštího roku připojí k dalším 40 obcím a městům „připraveným na tsunami“ v 21 zemích. Kromě Marseille, Alexandrie a Istanbulu k nim patří Cannes a Chipiona, město na španělském pobřeží Atlantiku nedaleko Cádizu.

Zdroj: theguardian.com