Evakuace z frontové linie kolem ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny vyvolala bezpečnostní varování ze strany jaderného dozoru OSN, protože řada nedávných úderů vystupňovala předpovědi o hrozící jarní protiofenzívě.

Agentura France-Presse uvádí, že Moskva obviňuje Kyjev – a jeho západní příznivce – ze stupňujícího se počtu dálkových útoků a sabotážních operací, včetně útoků na Kreml.

Při sobotním útoku, který Moskva přičítá jak Kyjevu, tak Washingtonu, byl při výbuchu bomby v autě zraněn prominentní nacionalistický spisovatel Zachar Prilepin a zabit jeho asistent.

S odvoláním na zesílené ostřelování ze strany Kyjeva nařídila Moskva rodinám s dětmi a starším lidem dočasně evakuovat řadu Ruskem ovládaných oblastí na jihu Ukrajiny, včetně města poblíž největší evropské jaderné elektrárny.

„Celková situace v oblasti poblíž Záporožské jaderné elektrárny je stále nepředvídatelnější a potenciálně nebezpečnější,“ uvedl v sobotním prohlášení šéf MAAE Rafael Grossi.

Jsem nesmírně znepokojen velmi reálnými riziky pro jadernou bezpečnost a zabezpečení, kterým elektrárna čelí.

Příkaz k odstranění vedl k „šílené panice a neméně šíleným frontám“ na kontrolním stanovišti do Ruskem anektovaného Krymu, řekl Ivan Fedorov, starosta Melitopolu v Záporožské oblasti.

Autobusy, které převážejí lidi každých 20 až 30 minut, podle něj vyčerpaly benzin na čerpacích stanicích.

Fedorov napsal na Telegram:

Částečná evakuace, kterou vyhlásili, probíhá příliš rychle a je možné, že se připravují na provokace a [z tohoto důvodu] se zaměřují na civilisty.

Nad zhruba dvěma třetinami území Ukrajiny se v noci na neděli na několik hodin rozezněl poplach kvůli leteckému poplachu, přičemž podle úřadů systémy protivzdušné obrany sestřelily několik dronů, včetně jednoho nad vzdušným prostorem Kyjeva.

Informovala o tom agentura Reuters s tím, že vojenská správa ukrajinského hlavního města uvedla na Telegramu:

Během posledního leteckého poplachu bylo ve vzdušném prostoru Kyjeva zjištěno nepřátelské průzkumné bezpilotní letadlo. Dron byl zničen … Předběžně nedošlo k žádným ztrátám na životech ani ke zničení.

Poplach se rozšířil od Kyjeva a regionů na západ od něj přes všechny regiony na východě až na jih do Chersonské oblasti a Ruskem anektovaného Krymu.

Místní představitelé v několika ukrajinských regionech oznámili, že přes noc byly nasazeny systémy protivzdušné obrany, ale v neděli brzy ráno nebyly k dispozici žádné bezprostřední informace o případných obětech nebo škodách.

Zdroj: theguardian.com