Podle dopisu, který americké ministerstvo energetiky minulý měsíc zaslalo ruské státní firmě Rosatom, mají USA citlivou jadernou technologii v jaderné elektrárně na Ukrajině a varují Rusko, aby se jí nedotýkalo. (Foto: Flickr)

V dopise, do kterého nahlédla CNN a který je datován 17. března 2023, ředitelka Úřadu pro politiku nešíření jaderných zbraní ministerstva energetiky Andrea Ferkileová sděluje generálnímu řediteli Rosatomu, že Záporožská jaderná elektrárna v Enerhodaru „obsahuje jaderná technická data původem z USA, jejichž vývoz je kontrolován vládou Spojených států“.

Zboží, software a technologie podléhají kontrole vývozu ze strany USA, pokud je možné, že budou použity způsobem, který poškozuje zájmy národní bezpečnosti USA.

Dopis ministerstva energetiky přichází v době, kdy ruské síly nadále kontrolují elektrárnu, která je největší jadernou elektrárnou v Evropě a nachází se v části Záporožské oblasti, kterou Rusko obsadilo po své invazi na Ukrajinu loni v únoru.

Kvůli intenzivnímu ruskému ostřelování v oblasti byla elektrárna často odpojována od ukrajinské energetické sítě, což v celé Evropě vyvolává obavy z jaderné havárie.

Zatímco elektrárnu stále fyzicky obsluhují ukrajinští zaměstnanci, Rosatom ji spravuje. Ministerstvo energetiky v dopise Rosatom varovalo, že je „nezákonné“, aby s americkou technologií manipulovali jacíkoli ruští občané nebo subjekty.

Zdroj: edition.cnn.com