Klimatická aktivistka Greta Thunbergová poskytla v Německu dva rozhovory. V jednom z nich se vyslovuje proti odstavení zbývajících německých jaderných elektráren. (Foto: Flickr)

Ve druhém díle poskytuje vzácný vhled do svého citového světa – říká, že je v současné době šťastnější než kdykoli předtím.

Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová se domnívá, že není správné uzavřít zbývající aktivní jaderné elektrárny (AKW) v Německu a místo toho se více spoléhat na energii z uhlí.

„Pokud už fungují, myslím, že by bylo chybou je zavřít a přejít na uhlí,“ řekl zakladatel hnutí Fridays for Future v rozhovoru s moderátorkou talk show ARD Sandrou Maischbergerovou, který ve středu večer odvysílá německá televize Ersten. Záznam rozhovoru byl předem poskytnut Deutsche Presse-Agentur.

Je „špatný nápad“ spoléhat se na uhlí, dokud existuje „to druhé“, vysvětlila Thunbergová. Aktivistka narážela na krizovou strategii německé vlády, která vyřazuje uhelné elektrárny z rezervy, aby snížila výrobu elektřiny z plynu.

Dvě ze tří zbývajících jaderných elektráren mají zůstat v síti jako nouzová rezerva i po skutečném odstavení na konci roku – ale pouze do poloviny dubna 2023 a pouze za určitých podmínek.

Na otázku, zda by měly být jaderné elektrárny po skončení současné krizové fáze vůbec odstaveny, Thunberg odpověděl: „To záleží na tom, co se stane.“

Dodala, že k opětovnému využívání uhelné energie existují i jiné alternativy. „Myslím, že existují i jiné cesty. S obnovitelnými zdroji energie.“

Varovala před dalšími investicemi do fosilní energie, i když chápe, že je třeba chránit občany před příliš vysokými náklady na energii, uvedla Thunbergová.

Podle ní se však lidé také „stali závislými a vytvořili společnost, ve které nejsme schopni se dívat více než rok do budoucnosti. To je neudržitelné!“ řekla devatenáctiletá aktivistka.

Zdroj: welt.de