Saúdská vláda schválila částečné členství království v hospodářském, politickém a bezpečnostním bloku vedeném Čínou, což je nejnovějším důkazem významných změn v globální mocenské dynamice.

Saúdská Arábie se připojí k Šanghajské organizaci pro spolupráci s počátečním statusem „partnera pro dialog“. ŠOS, která byla založena v roce 2001, tvoří Čína, Rusko, Indie, Pákistán, Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán a Uzbekistán.

Očekává se, že Írán se stane plnoprávným členem později v tomto roce, zatímco mezi další partnery pro dialog patří další dvě země, které tradičně patří do sféry vlivu USA: Katar a Egypt. Členové ŠOS v srpnu uspořádají společné „protiteroristické cvičení“ v ruské Čeljabinské oblasti – severně od Kazachstánu – a zdůrazní tak bezpečnostní složku skupiny.

„Díky zapojení těchto amerických rivalů to skutečně vypadá, že multipolarita je zde nyní v plném proudu,“ říká Jonathan Fulton, spolupracovník Atlantic Council, deníku The Wall Street Journal.

Rozhodnutí Saúdské Arábie přichází tři měsíce poté, co Saúdskou Arábii navštívil čínský prezident Si Ťin-pching, a jen několik dní poté, co státní společnost Saudi Aramco učinila dvě světově překvapivá oznámení signalizující velký nápor na Čínu: Saúdskoarabský petrochemický gigant postaví v Číně rafinerii v hodnotě 10 miliard dolarů a získá 10% podíl v přední čínské ropné rafinerii.

Čína nedávno zprostředkovala sblížení mezi dlouholetými blízkovýchodními rivaly Saúdskou Arábií a Íránem. Obě země oznámily, že obnoví plné diplomatické styky, a království ocenilo Čínu za to, že posloužila jako „most“, který to umožnil. Si prohlásil, že tento dialog „bude hrát významnou roli při posilování regionální jednoty a spolupráce“.

Když už mluvíme o regionální spolupráci, Saúdská Arábie je také blízko obnovení diplomacie se syrskou vládou, která byla za vydatné pomoci Saúdské Arábie cílem změny režimu ze strany Spojených států a která stále snáší trvalou přítomnost amerických vojáků.

Všechny tyto události ukazují na slábnoucí vliv Spojených států a rostoucí vliv Číny. Zlověstné je, že rostoucí počet členů ŠOS připravuje půdu pro další fázi de-dolarizace, což je trend, který hrozí vymazáním hlavního kamene americké moci.

Znepokojení američtí představitelé varovali své blízkovýchodní pobočky, že některé formy spolupráce s Čínou by mohly podkopat jejich postavení u USA…

Zdroj: wsj.com