Po třech posilovacích kampaních v roce 2022 jsou nyní Japonci mezi zeměmi spotřebovávajícími mRNA ve své vlastní lize a podávají mnohem více posilovacích vakcín než země, které měly mnohem více vynucených vax kampaní. (Foto: Flickr)

Japonci starší 65 let udělali maximum pro to, aby snížili japonskou zásobu 612 milionů dávek mRNA očkovacích látek, přičemž míra 3., 4. a 5. očkování dosáhla 91 %, 82,5 % a 56 %. Japonsko však bohužel zahájilo rok 2023 hlášením dosud nejvyššího denního počtu úmrtí na Covid. Během éry boosterů začínající počátkem roku 2022 byla každá vlna znatelně vyšší než ta předchozí.

Čím by se to dalo vysvětlit? Zeptejme se Takaji Wakity, předsedy japonského poradního sboru pro reakci na Covid.

Příčinu nárůstu úmrtí na Covid je *těžké vysvětlit*.

A co doktor Satoši Kamajači, ředitel Japonské lékařské asociace?

Ředitel JMA o zvýšeném počtu úmrtí na Covid: „Je toho hodně, co nevíme, a nemáme důkazy.“

Je hezké vidět odborníka, který přiznává hranice svých znalostí. Ale něco nám přece doktor Kamajači musí říct, ne?

Dr. Kamayachi, který jako jeden z důvodů uvedl rychlé šíření infekcí Covid, vysvětlil, že většina zemřelých byla starší 60 let a mnozí měli základní zdravotní potíže. Přímou příčinou úmrtí bývá často selhání srdce nebo onemocnění ledvin a uvedl, že „je třeba provést důkladnou analýzu“.

Říkáte srdeční selhání? No, není to tak, že by většina Japonců starších 60 let dostala několikrát injekci s něčím, co způsobuje kardiovaskulární problémy, že? A onemocnění ledvin je shodou okolností vedlejším účinkem Remdesiviru, v Japonsku schváleného léku Covid.

Japonsko samozřejmě od roku 2020 započítává každého, kdo zemře s pozitivním výsledkem testu, jako úmrtí na Covid bez ohledu na skutečnou příčinu smrti, ale doktor Kamajači a ostatní japonští odborníci se až dosud neobtěžovali s otázkou přičítání. Ve skutečnosti s radostí uváděli nadsazené údaje o úmrtnosti, aby pomohli propagovat očkování. Ale nyní, když se lidé mohou ptát, proč jsou denně hlášená úmrtí na Covid vyšší než kdy jindy poté, co většina osob starších 65 let využila rady odborníků, aby se nechala několikrát očkovat, lze zřejmě diskutovat o základních zdravotních potížích.

Ale i když se opozdil o tři roky, doktor Kamayachi má pravdu. Ačkoli hlášená úmrtí na Covid byla v éře boosterů mnohem vyšší, mnohem méně případů Covid dostávalo mechanickou ventilaci (šedá čára ukazuje počet ventilátorů/ECMO zajištěných pro pacienty s Covidem).

Ale i když téměř nikdo z nich nebojoval o dech na mechanické ventilaci, v éře boosteru umíralo v Japonsku více starších lidí, než se očekávalo. Celostátní údaje za prosinec budou zveřejněny až koncem února, ale Jokohama (druhé největší japonské město) již zveřejnila svá čísla úmrtí ze všech příčin za rok 2022. Nějak pochybuji, že doktor Kamajači bude volat po „důkladné analýze“, aby zjistil příčinu nárůstu od srpna.

Úmrtí ze všech příčin v Jokohamě v letech 2016-2022

Ačkoli pro japonské seniory, kteří jsou očkováni na maximum, to není žádná dobrá zpráva, pro japonský zdravotnický establishment ano: vysoký počet úmrtí na Covid znamená, že veřejně financovaný vlak s Covidem pojede dál. Z deníku Nikkei.

Dne 11. ledna nabídli odborníci své názory na přeřazení Covidu-19 pod zákon o infekčních nemocech. Vzhledem k současné situaci, kdy je počet hlášených úmrtí na Covid denně nejvyšší v historii, vyzvali odborníci vládu, aby i nadále poskytovala určitou finanční podporu na pokrytí nákladů na léčbu a hospitalizaci a na zajištění nemocničních lůžek.

V podstatě vybraní vládní odborníci, včetně výše uvedeného Dr. Wakity, doporučují, aby se Covid „postupně“ snižoval, tj. aby náklady na léčbu byly nadále hrazeny z veřejných prostředků, nikoliv ze zdravotního pojištění/platby z vlastní kapsy jako každý jiný zdravotní stav. To se může zdát rozumné. Ale podle současného systému plateb na podporu Covid mohou nemocnice dostat 436 000 jüanů (3 370 USD) denně za „zajištění“ jednoho lůžka na jednotce intenzivní péče bez ohledu na to, zda na něm někdo leží. A předražená léčba Covidem zahrnuje oslavované léky proti nachlazení, jako je například Xocova od společnosti Shinogi.

Shrňme si tedy, co nám odborníci řekli.

Příčina zvýšeného počtu úmrtí na Covid? „Nevím.“

Měla by vláda nadále zasypávat zdravotnická zařízení a farmaceutické společnosti penězi? „Rozhodně!“

A co jste čekali, že řeknou?

Zdroj: guygin.substack.com