Salvadorský prezident Nayib Bukele v pondělí na Twitteru potvrdil, že používání bitcoinů jako zákonného platidla nebude povinné. (Foto: Flickr)

V návaznosti na salvadorského ministra financí Alejandra Zelayu, který minulý týden uvedl totéž, Bukele řekl, že vláda nebude nikoho z obyvatel země nutit přijímat bitcoin jako formu platby.

„Pokud chce někdo nadále nosit hotovost, nedostávat vstupní bonus, nezískávat zákazníky, kteří mají bitcoin, nerozvíjet své podnikání a platit provize z převodů, může tak činit i nadále,“ napsal Bukele.

Ernesto Sanabria, mluvčí Bukele, řekl CoinDesk, že „prezident jasně řekl, že používání Bitcoin není povinné“.

Zdejší vláda nainstaluje asi 200 výměnných bankomatů a více než padesát poboček místních bank bude americké dolary za bitcoiny směňovat.

K digitálním peněženkám na používání bitcoinů Bukele uvedl, že obyvatelé Salvadoru „budou moci přijímat platby v bitcoinech nebo v dolarech, otevřít si malý podnik a řídit ho odtud, přijímat peníze od rodiny nebo přátel a posílat a přijímat převody peněz, aniž by komukoli platili jediný cent provize“.

Regionální rozvojová banka CABEI poskytuje Salvadoru technickou pomoc při zavádění kryptoměny, což je důležitý projev podpory, protože Světová banka odmítla pomoci s odkazem na nevýhody v oblasti životního prostředí a transparentnosti.

Mezinárodnímu měnovému fondu nebo Světové bance se plány Salvadoru nelíbí. Návrh prezidenta Nayiba Bukeleho kritizují i velké banky jako J.P. Morgan nebo Bank of America, uvedl iDnes.

Zdroj: reuters.com