Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že se obává, že pět deklarovaných jaderných mocností světa je „na pokraji přímého ozbrojeného konfliktu“, přičemž Moskva varuje před katastrofickými následky a trvá na tom, že vyhnout se střetu je její nejvyšší prioritou. (Foto: Flickr)

Kreml ve svém prohlášení vydaném 2. listopadu obvinil západní mocnosti z „podněcování provokací se zbraněmi hromadného ničení“ a vyzval Západ, aby s tím přestal, jinak bude čelit vyhlídkám na „katastrofální následky“.

Západní mocnosti naopak obvinily Moskvu, že opakovaně vyhrožuje použitím jaderných zbraní, když se její invaze na Ukrajinu potýká s neúspěchy, a že chce vyvinout tlak na Kyjev, aby přijal ústupky.

Kreml nedávno obvinil Kyjev z plánování použití radioaktivní „špinavé bomby“, což ukrajinské úřady popřely.

Nepředvídatelné a nebezpečné důsledky

Po ukrajinském útoku na ruskou černomořskou flotilu na Krymu minulý týden vydalo ruské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek prohlášení, v němž varovalo Spojené království před „nepředvídatelnými a nebezpečnými důsledky“ poté, co předtím obvinilo Londýn, že pomohl Kyjevu zorganizovat útok dronem na jeho lodě v přístavu Sevastopol.

„Takové konfrontační akce Britů představují hrozbu eskalace a mohou vést k nepředvídatelným a nebezpečným důsledkům,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Spojené království, které Rusko rovněž obvinilo z podílu na zářijových explozích plynovodu Nord Stream, je jednou z pěti hlavních světových jaderných mocností.

Ruské ministerstvo zahraničí mezitím v prohlášení z 2. listopadu uvedlo, že za klíčový cíl v době doutnajícího napětí v souvislosti s konfliktem na Ukrajině považuje vyhnout se ozbrojenému konfliktu mezi jadernými mocnostmi.

„Jsme pevně přesvědčeni, že v současné složité a neklidné situaci, způsobené nezodpovědnými a drzými akcemi, jejichž cílem je podkopat naši národní bezpečnost, je nejbližším úkolem vyhnout se jakémukoli vojenskému střetu jaderných mocností,“ uvedlo ministerstvo.

Jadernou válku nelze vyhrát

Kreml dodal, že i nadále trvá na společném prohlášení vydaném v lednu, v němž se Čína, Francie, Rusko, Spojené království a Spojené státy zavázaly učinit vše, co je v jejich silách, aby se vyhnuly jadernému střetu.

„Potvrzujeme, že jadernou válku nelze vyhrát a nikdy nesmí být vedena,“ uvádí se v lednovém společném prohlášení. „Vzhledem k tomu, že použití jaderných zbraní by mělo dalekosáhlé důsledky, potvrzujeme rovněž, že jaderné zbraně – dokud budou existovat – by měly sloužit k obranným účelům, odrazovat od agrese a předcházet válce.“

Ve stejný den, kdy Kreml vydal varování, že pět jaderných mocností balancuje na hraně ozbrojeného konfliktu, Pentagon uvedl, že Spojené státy nezaznamenaly žádné známky toho, že by se Rusko chystalo použít jaderné zbraně.

Mluvčí Pentagonu John Kirby zároveň odsoudil ruskou rétoriku kolem možného použití jaderných zbraní.

„Od samého počátku nám bylo jasné, že ruské komentáře o možném použití jaderných zbraní nás hluboce znepokojují a bereme je vážně,“ řekl Kirby. „Nadále to sledujeme, jak nejlépe umíme, a nevidíme žádné známky toho, že by se Rusko na takové použití připravovalo.“

Ruský prezident Vladimir Putin v souvislosti s tím, co nazývá „speciální vojenskou operací“ na Ukrajině, několikrát naznačil možnost jaderného úderu, zatímco představitelé Kremlu opakovaně uvedli, že ruská vojenská doktrína použití jaderných zbraní umožňuje, pokud je ohrožena územní celistvost země.

Moskva se snaží své akce na Ukrajině prezentovat jako preventivní a obviňuje Západ ze snahy vytvořit z Ukrajiny vojenskou baštu proti Rusku, což NATO a Kyjev odmítají.

Zdroj: theepochtimes.com