Více než 1 000 satelitních internetových terminálů Starlink pro ukrajinskou armádu, které mají posílit komunikační kanály na moderním bojišti, se odmlčelo, uvedla CNN s odvoláním na dva zdroje obeznámené s výpadkem. (Foto: Flickr)

Tato zpráva přichází i přesto, že Elon Musk přislíbil pokračovat ve financování operací Starlink ve válkou zmítané zemi.

Výpadek postihl 1 300 terminálů Starlink, které Ukrajina zakoupila od britské společnosti na začátku letošního roku a používala je při bojových operacích. Každý terminál stojí 2 500 dolarů měsíčně, přičemž tato dávka stála 3,25 milionu dolarů měsíčně.

Předtím, než terminály přestaly fungovat, požádalo ukrajinské ministerstvo obrany před několika týdny své britské protějšky o úhradu měsíčního účtu, který se od března, kdy bylo 1 300 terminálů nasazeno, vyšplhal na neuvěřitelných 20 milionů dolarů.

Protože si však nikdo nevyzvedl nezaplacený účet, terminály se 24. října odmlčely, jak uvedla jedna z osob informovaných o situaci. To prý pro ukrajinskou armádu vyvolalo „obrovský problém“, protože terminály jsou hlavním komunikačním spojením na bojišti.

Mateřská společnost Starlinku SpaceX v září napsala Pentagonu dopis, v němž informovala, že pokud nedostane finanční prostředky, nemůže službu ve válkou zmítané zemi nadále udržovat.

Musk nedávno na Twitteru uvedl, že ukrajinská „operace stála SpaceX 80 milionů dolarů a do konce roku přesáhne 100 milionů dolarů“.

Musk odhadl, že 25 000 terminálů Starlink na Ukrajině bude jeho společnost v příštích 12 měsících stát 400 milionů dolarů.

V polovině října Musk zřejmě změnil názor ve svém tweetu, v němž uvedl: „Vím, že to není pravda:

„K čertu s tím … i když Starlink stále prodělává a jiné společnosti dostávají miliardy dolarů od daňových poplatníků, budeme prostě dál financovat ukrajinskou vládu zdarma.“

Jeden z vysokých představitelů obrany však pro CNN uvedl, že Pentagon aktivně vyjednává se společností SpaceX, aby získal tolik potřebné prostředky na udržení provozu Starlinku na Ukrajině.

Zdroj: zerohedge.com