Lidé, kteří se zotavili z mírného onemocnění COVID-19, mají buňky kostní dřeně, které mohou vytvářet protilátky po celá desetiletí, ačkoli virové varianty mohou jejich ochranu částečně oslabit. (Foto: Pixabay)

Mnoho lidí, kteří byli infikováni virem SARS-CoV-2, si pravděpodobně bude vytvářet protilátky proti tomuto viru po většinu svého života.

Naznačují to vědci, kteří v kostní dřeni lidí, kteří se zotavili z onemocnění COVID-19, identifikovali buňky produkující protilátky s dlouhou životností.

Studie poskytuje důkaz, že imunita vyvolaná infekcí SARS-CoV-2 bude mimořádně dlouhotrvající.

Protilátky – bílkoviny, které rozpoznávají a pomáhají inaktivovat virové částice – jsou klíčovou imunitní ochranou. Po nové infekci jsou časným zdrojem protilátek krátce žijící buňky zvané plasmablasty.

Obrázek: Plazmatická buňka kostní dřeně (uměle obarvená). Tyto buňky, které produkují protilátky, zůstávají v těle lidí, kteří se zotavili z COVID-19, několik měsíců. (Foto: Dr Gopal Murti/Science Photo Library)

„Plazmatická buňka je naše životní historie, pokud jde o patogeny, kterým jsme byli vystaveni,“ říká Ali Ellebedy, odborník na imunologii B-buněk na Washingtonově univerzitě v St. Louis ve státě Missouri, který vedl studii publikovanou 24. května v časopise Nature.

Obrázek: Plazmatická buňka kostní dřeně (uměle obarvená). Tyto buňky, které produkují protilátky, zůstávají v těle lidí, kteří se zotavili z COVID-19, několik měsíců.

Zdroj: nature.com