Poté, co se Elon Musk dostal do dřívější kontroverze a střetu s Pentagonem ohledně statusu veřejného financování satelitní internetové služby Starlink společnosti SpaceX, učinil v neděli nový slib, kterým se snaží uklidnit Ukrajinu. (Foto: Flickr)

„Ještě než [ministerstvo obrany] přišlo s odpovědí, řekl jsem @FedorovMykhailo, že SpaceX nevypne Starlink, ani kdyby ministerstvo obrany odmítlo poskytnout financování,“ uvedl Musk v neděli večer na Twitteru s odkazem na ukrajinského vicepremiéra a ministra digitální transformace Mychajla Fedorova.

Nový příslib, že „nevypne“ služby Starlink, které využívají ukrajinské jednotky, znamená, že i když americké ministerstvo obrany nakonec odmítne podílet se na financování, Musk osobně zajistí, aby zůstaly v provozu.

The Register o tomto sporu napsal: „Zdá se, že období líbánek mezi Starlinkem a Ukrajinou je u konce: SpaceX údajně chce, aby USA začaly platit účet za další její služby ve válečné zóně.“ Musk uvedl, že SpaceX již přeplatila 80 milionů dolarů na nákladech na udržení provozu internetových systémů, které ukrajinská vláda dlouhodobě uznává jako klíčové pro své vojenské operace a komunikaci.

Tento veřejný příslib přichází také v době, kdy někteří jestřábí odborníci začali nadhazovat myšlenku znárodnění systémů Starlink. Právě to minulý týden tvrdil bývalý autor projevů George W. Bushe a sloupkař časopisu The Atlantic David Frum:

Frum v pondělí tvrdil, že se stává příliš „nemoudrým“ podezřívat Muska, že bude i nadále poskytovat satelitní zařízení Starlink, aby pomohl ukrajinským občanům v přístupu k internetu během ruské invaze do země. Aby to napravil, navrhl, aby americká vláda společnost zabavila a znárodnila, pokud Musk někdy hodlá své satelity stáhnout.

Frum na Twitteru napsal: „Očekávat, že @elonmusk bude Ukrajině poskytovat internet zdarma navždy, bylo vždy nerozumné a stává se to nerozumným. Západní spojenci by měli platit. A USA by měly mít připravený plán na rychlé znárodnění Starlinku, pokud Musk přeruší připojení Ukrajiny, aby prosadil svou politickou agendu.“

V září ředitel vládního prodeje společnosti SpaceX v dopise Pentagonu upřesnil, že „nejsme schopni dále darovat terminály Ukrajině ani financovat stávající terminály na dobu neurčitou“.

Očekává se, že do konce roku SpaceX projí 100 milionů dolarů za darovaných 25 000 terminálů Starlink, aby Ukrajina mohla služby nadále využívat. Ukrajinská vláda si v poslední době „hraje na hodnou“ a vyjadřuje vděčnost – například v této nedělní výměně názorů s Muskem:

„Před všemi těmi rozhovory o financování jste mi potvrdil, že v každém případě zajistíte provoz Starlinku na Ukrajině. To bylo pro Ukrajinu kriticky důležité,“ napsal Mychajlo.

Musk mu odpověděl: „Myslel jsem si, že to bude v pořádku: „Není zač.“

Mykhailo již dříve společnosti SpaceX poděkoval a zároveň prohlásil, že „Ukrajina zůstane připojena bez ohledu na cokoli“.

Zajímavé je, že v rámci téhož vlákna Musk v pondělí uvedl, že věnuje další terminály Starlink pro použití v Íránu uprostřed probíhajících protivládních protestů a snah úřadů omezit přístup k internetu a sociálním médiím…

Musk se v poslední době dostal pod větší mediální a dokonce i možný vládní dohled kvůli nepodloženým obviněním, že byl v přímém kontaktu s Kremlem, což odmítl jako zjevně nepravdivé. A to jen proto, že hledal způsoby, jak by válčící strany na Ukrajině mohly dosáhnout kompromisu směřujícího k příměří a vyjednání dohody, na rozdíl od eskalace až k přímému střetu jaderných mocností – konkrétně USA a Ruska.

Zdroj: zerohedge.com