Larry Fink, generální ředitel a předseda představenstva největšího světového správce aktiv, společnosti BlackRock, uvedl, že ruská invaze na Ukrajinu narušila světový řád, který platil od konce studené války. (Foto: Flickr)

„Ruská invaze na Ukrajinu ukončila globalizaci, kterou jsme zažívali v posledních třech desetiletích,“ uvedl Fink ve svém dopise akcionářům z roku 2022.

„Zanechala v mnoha komunitách a lidech pocit izolace a obrácení se dovnitř. Domnívám se, že to prohloubilo polarizaci a extremistické chování, které dnes pozorujeme v celé společnosti.“

Finkův dopis přišel měsíc po ruské invazi na Ukrajinu, kdy moskevské síly bombardují města po celé zemi a zabíjejí civilisty, kteří nemohou uniknout. USA a jejich spojenci uvalili na Rusko bezprecedentní sankce a poskytli Ukrajině vojenskou pomoc.

Fink uvedl, že státy a vlády se spojily a zahájily „ekonomickou válku“ proti Rusku. Uvedl, že společnost BlackRock rovněž podnikla kroky k pozastavení nákupu jakýchkoli ruských cenných papírů ve svých aktivních nebo indexových portfoliích.

„V posledních několika týdnech jsem hovořil s nespočtem zainteresovaných stran, včetně našich klientů a zaměstnanců, kteří se snaží pochopit, co by se dalo udělat, aby se zabránilo nasazení kapitálu v Rusku,“ řekl Fink.

Již na počátku 90. let, kdy svět překonal studenou válku, bylo Rusko přijato do globálního finančního systému a získalo přístup na světové kapitálové trhy, napsal Fink. Rozšíření globalizace urychlilo mezinárodní obchod, rozrostly se globální kapitálové trhy a zvýšil se hospodářský růst, uvedl.

Právě tehdy, před 34 lety, byla založena společnost BlackRock a firma nesmírně těžila z vzestupu globalizace a růstu kapitálových trhů, což podnítilo potřebu správy aktiv založené na technologiích, uvedl Fink.

„Dlouhodobě věřím v přínosy globalizace a sílu globálních kapitálových trhů. Přístup ke globálnímu kapitálu umožňuje společnostem financovat růst, zemím zvyšovat hospodářský rozvoj a více lidem zažívat finanční blahobyt,“ řekl Fink.

Generální ředitel uvedl, že společnost BlackRock je odhodlána sledovat přímé i nepřímé dopady krize a jejím cílem je pochopit, jak se v tomto novém investičním prostředí orientovat.

„Peníze, které spravujeme, patří našim klientům. A abychom jim mohli sloužit, snažíme se pochopit, jak změny na celém světě ovlivní jejich investiční výsledky,“ řekl Fink.

Zdroj: cnbc.com