Počínaje týdnem vedly Spojené státy na zvláštním zasedání Rady bezpečnosti OSN výzvu k vytvoření demilitarizované zóny kolem ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny, ale ve čtvrtek ruské ministerstvo obrany takovou možnost opět odmítlo. (Foto: Flickr)

Před několika týdny Ukrajina uvedla, že asi 500 ruských vojáků obsadilo jadernou elektrárnu, která je největší v Evropě.

V souvislosti s titěrnými obviněními z ostřelování zařízení a tím i ohrožení citlivého místa jaderným incidentem generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi tento týden uvedl, že je připraven osobně vést delegaci, která elektrárnu zkontroluje. Uvádí se však, že ruská strana tuto možnost odmítla s tím, že taková mise by byla příliš nebezpečná, protože Ukrajina ji ostřeluje.

Ruské ministerstvo obrany zároveň ve čtvrtek vydalo znepokojivé prohlášení týkající se zhoršující se situace v Záporoží, v němž tvrdí, že Ukrajina se v současné době podílí na přípravě „provokace pod falešnou vlajkou“ a že jakákoli katastrofa, která z toho vzejde, bude okamžitě svedena na Moskvu.

Když toto tvrzení posunul dále, vojenský mluvčí dokonce uvedl datum, pátek 19. srpna, jako den, kdy se to podle Kremlu má stát. „Rusko bude obviněno z katastrofy způsobené člověkem,“ varoval mluvčí MO.

Ukrajina to odmítá a její západní spojenci však obvinili, že ve skutečnosti jsou to ruská vojska, která elektrárnu používají jako jaderný štít, a nesou tak odpovědnost za případné katastrofální následky.

V tuto chvíli obě strany v podstatě obviňují tu druhou z „jaderného vydírání“ – přičemž mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová rovněž zopakovala čerstvé vojenské obvinění z ukrajinské „provokace“ v práci.

Ukrajina ze své strany požaduje od ruské strany kritické informace o technickém stavu elektrárny. Ukrajinský ministr energetiky Herman Halušenko o naléhavé potřebě přímé inspekce MAAE řekl:

„Musí dát nějaký technický odhad toho, co se děje, protože my prostě nemáme konkrétní informace o tom, co se děje uvnitř.“

Zdroj: reuters.com