Ruské ministerstvo obrany ve čtvrtek oznámilo, že do své exklávy Kaliningrad v Pobaltí vyslalo stíhací letouny vybavené nejmodernějšími hypersonickými raketami, které podle prohlášení poskytnou „dodatečná opatření strategického odstrašení“. (Foto: Flickr)

V prohlášení se podrobně uvádí, že na letecké základně Čkalovsk v Kaliningradské oblasti přistály tři stíhačky MiG-31 vyzbrojené hypersonickými raketami Kinžal. Ministerstvo obrany zdůraznilo, že bojové letouny budou uvedeny do „nepřetržité pohotovosti“ – ve chvíli, kdy napětí s mocnými západními podporovateli Ukrajiny, jako jsou Spojené státy, nadále stoupá.

Během posledních šesti měsíců války na Ukrajině bylo Rusko několikrát údajně obviněno z odpálení hypersonických raket na ukrajinské cíle; Pentagon však bagatelizuje, že to není nic, co by změnilo pravidla hry.

Ale takový záměrně zveřejněný krok, jako je uvedení hypersonickými raketami vyzbrojených stíhaček MiG do „pohotovosti“ na ruském baltském předpolí, je eskalačním krokem zaměřeným na NATO a západní podporovatele Ukrajiny, kteří zvyšují dodávky raket delšího doletu a zbraní Kyjevu. Kaliningrad sousedí s členskými státy NATO Polskem a Litvou, které budou tento krok považovat za vážné ohrožení své národní bezpečnosti.

Agentura Associated Press uvádí, že Finsko je znepokojeno, že jeho vzdušný prostor mohly narušit letouny MiG, které byly na cestě ke kaliningradské základně:

Na videu zveřejněném ministerstvem obrany je vidět, že stíhačky přilétají na základnu, ale nenesou rakety, které byly zřejmě dodány samostatně.

Finské ministerstvo obrany ve čtvrtek uvedlo, že dvě ruské stíhačky MIG-31 byly podezřelé z narušení finského vzdušného prostoru ve Finském zálivu u města Porvoo na jihu země, západně od Helsinek. Pohraniční stráž severské země zahájila předběžné vyšetřování incidentu.

Ruské ministerstvo obrany a státní sdělovací prostředky zveřejnily videozáznam příletu stíhaček MiG do Kaliningradu. Na přesun se znepokojením upozornili také představitelé napojení na ukrajinskou vládu….

Pokud jde o Finsko, Německo začátkem týdne uvedlo, že vojenská aliance bude usilovat o urychlené přijetí tohoto státu do NATO po jeho kontroverzní přihlášce spolu se Švédskem. Stalo se tak po předchozím varování Kremlu, že by to mohlo rozpoutat hromadění jaderných zbraní a napětí v Pobaltí.

Moskva již posílila své síly v Kaliningradu přesně naváděnými raketami Iskander s jadernými zbraněmi a dalšími moderními systémy a v Evropě a na Západě již několik let panují obavy, že by zde mohla vybudovat jaderné zbraně – v zařízeních vzdálených pouhých 50 mil od Polska.

Rusko však tvrdí, že uplatňuje „jadernou odpovědnost“ a že musí podniknout kroky k „odstrašení“ hrozeb ze strany Západu uprostřed konfliktu na Ukrajině:

„Události na Ukrajině ukázaly, že střet s kolektivním Západem je reálnou možností,“ uvedl ve čtvrtek mluvčí ruského ministerstva zahraničí Ivan Něčajev a zároveň zdůraznil, že „přímá konfrontace s USA a NATO není v našem zájmu“.

Na brífinku Nečajev uvedl: „V souvislosti s tím, že se jedná o velmi důležitý krok, je třeba zdůraznit, že se jedná o velmi důležitý krok: „Rusko jako jaderná mocnost bude i nadále jednat s maximální odpovědností“ a „ruská vojenská doktrína předpokládá jadernou odpověď pouze v odvetě na agresi zahrnující zbraně hromadného ničení nebo v situaci, kdy je ohrožena samotná existence státu“.

Zdůraznil však, že kromě jaderné otázky disponuje ruská armáda dostatečným množstvím konvenčních zbraní, „které jí umožňují plně realizovat cíle stanovené ruským prezidentem“ – v narážce na „speciální operaci“ na Ukrajině, kterou nařídil Putin.

„Vycházíme z předpokladu, že USA a NATO si uvědomují, kam může vést jejich agresivní protiruská rétorika s důrazem na možné použití jaderných zbraní,“ řekl Nečajev.

Zdroj: zerohedge.com