Ruské ministerstvo obrany provedlo brífink pro zahraniční vojenské atašé a média. Úřad ukázal charakteristiky rakety 9M729, kolem které je v poslední době hodně sporu. (Foto: RM)

Podle uvedených informací maximální délka letu rakety 9M729 činí 480 kilometrů a odpovídá závazkům Smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF).

„Uvedený dolet byl potvrzen v průběhu cvičení Západ 2017," poznamenal náčelník Raketových vojsk a dělostřelectva Ozbrojených sil Ruska Michail Matvejevskij.

Generál uvedl, že raketa 9M729, která podle USA porušuje Smlouvu, je modernizovanou variantou rakety 9M728, jež je součástí komplexu Iskander-M.

Matvejevskij zdůraznil, že u 9M729 byl změněn počet náloží a byla umístěna dodatečná aparatura, díky čemu je raketa o 53 centimetrů delší. Podtrhl také, že rakety 9M728 a 9M729 jsou nabíjeny a tankovány pouze na závodě.

„Množství paliva zabezpečuje maximální konstruktivní délku letu, která je omezená závazky Smlouvy. K vojskům se dostává ve speciálních kontejnerech. Změnit množství paliva nebo dotankovat raketu ve vojenských podmínkách není možné. V jednotkách jsou rakety jen skladovány, provádí se tam údržba na startovacích plochách a transportních a odpalovacích strojích, také probíhá pravidelná údržba," dodal Matvejevskij.

Podle generála byla pro raketu 9M729 vyvinuta nová startovací plocha, která dovoluje umístění čtyř raket místo dvou.

Kromě toho ruské ministerstvo obrany poprvé ukázalo 9M729 zahraničním vojenským atašé.

V minulém roce USA znovu obvinily Rusko z porušení Smlouvy INF. Americký prezident Donald Trump prohlásil, že USA vystoupí ze Smlouvy, pokud Rusko nebude plnit závazky. Například USA tvrdí, aby se Rusko zřeklo rakety 9M729 (SSC-8), neboť podle americké strany tato raketa porušuje INF.

V Moskvě tato obvinění označili za nepodložená a zdůraznili, že raketa 9M729 nebyla vyvinuta a otestováno pro délku letu, která by překročila omezení uvedená ve Smlouvě.