Denní přírůstky koronavirových infekcí v Rusku klesají. Za pár dnů bude naočkováno na 7 milionů obyvatel Ruské federace, a ekonomové očekávají rostoucí odbyt ropy a plynu. (Foto: Flickr)

Vůdci Ruska čekají, že světový průmysl začne ještě během roku 2021 opět ve větší míře požírat ropu a plyn a pokrývat planetu exhalacemi.
Čím více špíny se dostane v Evropě a v Asii do vzduchu, tím více to bude pro Rusko příjemnější zpráva. Bude to důkaz růstu ruského exportu, píše František Roček o zdroji opatrného ruského optimismu.

K 15. březnu bude v Ruské federaci již od jara 2020 nejméně 4 400 000 potvrzených případů koronaviru. Počet případů infekce covid-19 v Moskvě přesáhl jeden milion. Jak uvedla ruská tisková agentura TASS 14. března se počet evidovaných případů koronavirové infekce v Moskvě zvýšil o 1 905. Od začátku pandemie bylo v hlavním městě identifikováno celkem 1 000 394 případů, řeklo v neděli novinářům federální operační velitelství pro boj proti nové infekci. Podle centrály byl nárůst infikovaných o 0,19 %.

Kdo chce mít ode všeho klid a zahrát si tak trochu na poustevníka, doporučuji mu cestovat do autonomní oblasti Čukotka, kde je oficiálně registrováno od jara 2020 jenom 708 případů.

V počtu koronavirových případů je Rusko na 4 místě ve světě, první jsou stále USA.

Vůně ekonomické naděje

Optimistické prognózy naznačují, že Rusko snad nebude ovlivněno třetí vlnou koronaviru. Od toho se odvíjí touha uvěřit, že ruský zpracovatelský průmysl má šanci vrátit se do konce roku 2021 k předkrizovým ukazatelům.

Obnova těžby ropy a zemního plynu bude trvat až do roku 2023, předpovídají odborníci z Vysoké školy ekonomické. Pokles průmyslové výroby v Rusku, který byl pozorován v lednu 2021, pravděpodobně neznamená začátek recese nebo stagnace průmyslu.

Optimismus je založen na faktu, že od konce prosince 2020 klesá počet nových případů. Na Vánoce 2020 bylo evidováno téměř 30 000 případů denně a 14. března 2021 již přibylo za den jenom 10 083.

Noviny o optimismu psaly 11. 3. 2021 s tím, že celkově ruská ekonomika v roce 2020 vykazovala relativně dobrou dynamiku a zmenšila se méně než světová ekonomika (-3,1 až -3,5%).

Začátek uvolňování karanténních omezení však sám o sobě nezaručuje automatický návrat ekonomiky k předkrizovým tempům růstu HDP ve výši asi 2,2 %. Globální recese v roce 2020 – pátá od poslední světové války – může ještě vyvolat vlny bankrotů a finančních krizí, které doprovázely (někdy zpožďované) předchozí recese.

Očekávání průmyslového růstu souvisí s oživením celosvětové poptávky po ropě. Rusko očekává, že se globální poptávka po ropě v roce 2022 vrátí na předkrizovou úroveň. Ve výrobě je oživení spojeno s posilováním domácí produkce i v souvislosti s nahrazováním dovozu některých výrobků, stabilní výrobou v obranném průmyslu a doufáním, že zákazníci budou chtít naplnit odložené objednávky.

Kromě toho, že situace na trhu s ropou se zlepšuje, cena ropy vykazuje (alespoň zatím) stabilní růst, takže exhalace utěšeně porostou. Plyn je pro nazelenalé zachránce planety budoucností energetiky a Rusko vydělá i v této oblasti. Za posledních 10 let se světová spotřeba plynu zvýšila o 20% a Rusko je jedním z klíčových hráčů na globálním trhu s plynem.

Snad bude někdy lépe

Ale v sociální oblasti v nejbližších letech nelze očekávat zlepšení. Investičně podpořené plundrování planety v rámci ruské ekonomiky také zaostává kvůli druhé studené válce s USA a jeho podržtaškami z EU.

Pro zlepšení investičního klimatu budou ruské státní orgány „optimalizovat“ stavební a průmyslové postupy, což znamená zrušení různých omezujících nařízení. V roce 2020 bylo zrušeno 3000 různých správních restriktivních nařízení a dalších 3,8 tisíce bude v blízké budoucnosti též zrušeno. Totéž udělal po nástupu do Bílého domu i prezident Trump, aby rozpohyboval severoamerikánskou ekonomiku.

Zdroj: pz.cz