Američan Dan Rice, který působí jako poradce velitele ukrajinských ozbrojených sil, v úterý v pořadu Outfront televize CNN uvedl, že podle jeho názoru chce Rusko vyjednávat o návratu na pozice, které kontrolovalo před invazí z 24. února. (Foto: Twitter / CNN)

Rice to uvedl, když hovořil o ruských úderech na ukrajinskou infrastrukturu a nastínil, jaké zbraně podle něj Ukrajina potřebuje. „Útočí na města, snaží se napadnout rozvodnou síť, čímž si velmi ztěžují zimu,“ řekl. „Snaží se, podle mého názoru, dostat k jednacímu stolu, pokusit se vrátit k linii z roku 2014.“

Návrat k „liniím z roku 2014“ by znamenal, že si Rusko ponechá Krym a Kyjev by musel postoupit Donbas, nebo alespoň jeho část, Doněcké a Luhanské lidové republice (DLR a LLR). Riceová však uvedla, že tyto podmínky by pro Ukrajinu nebyly přijatelné.

„Ukrajina to nepřijme. Ukrajina chce zpět celé své území až k liniím z roku ’91. Opravdu potřebují systémy protivzdušné obrany a letadla,“ řekla Riceová.

Rice je americký válečný veterán a prezident společnosti Thayer Leadership, která se zabývá rozvojem lídrů a sídlí na americké vojenské akademii ve West Pointu. Byl jmenován zvláštním poradcem ukrajinského vrchního velitele Valerije Zálužného, což bylo poprvé oznámeno v květnu.

Riceové komentáře přicházejí v době, kdy se vyhlídky na diplomatické řešení ukončení války zdají být mizivé. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nedávno podepsal dekret vylučující rozhovory s Ruskem, dokud je prezidentem Vladimir Putin, a američtí představitelé údajně vyloučili, že by Ukrajinu tlačili k jednání, i když si nemyslí, že by Kyjev mohl válku „přímo vyhrát“.

Putin slíbil, že „osvobodí“ celý Doněck a Luhansk, a nedávno po uspořádání referend prohlásil „čtyři území“ za součást Ruské federace, což Ukrajina odmítá.

Zatímco Riceová uvedla, že Rusko se chce vrátit k „linii z roku 2014“, Putin naznačil, že o anektovaném území nemusí být řeč.

Ve svém projevu 30. září vyzval k jednání s Ukrajinou a řekl: „Ale o volbě obyvatel Doněcka, Luhanska, Záporoží a Chersonu se diskutovat nebude.“ V projevu z 30. září také uvedl, že „o volbě obyvatel Doněcka, Luhanska, Záporoží a Chersonu se diskutovat nebude“.

Elon Musk se nedávno dostal pod palbu kritiky za pouhé konstatování, že diplomacie a vyjednávání je lepší než možnost jaderného zničení…

V posledních týdnech ruští představitelé opakovaně prohlašovali, že jsou otevřeni jednání, ale jejich vyjádření byla ze strany USA odmítnuta. Kreml minulý týden uvedl, že Moskva zůstává „otevřená jednání k dosažení našich cílů“ na Ukrajině.

Zdroj: news.antiwar.com