Rusko vyvíjí novou protisatelitní zbraň, která by mohla brzy vyřadit západní špionážní satelity létající nad jeho územím. (Foto: Flickr / ilustrační)

Časopis Space Review zveřejnil novou zprávu, která uvádí „silné důkazy o tom, že komplex pro sledování vesmíru na severním Kavkaze v Rusku je vybaven novým laserovým systémem nazvaným Kalina, který bude zaměřen na optické systémy zahraničních zobrazovacích družic létajících nad ruským územím“.

Výstavba projektu Kalina byla zahájena v roce 2011. Ve finančním dokumentu z roku 2014 se uvádí, že cílem projektu Kalina je „vytvořit systém pro funkční potlačení elektrooptických systémů družic“ pomocí vysoce výkonných laserových pulzů.

Jiný dokument z roku 2017 popisuje Kalinu jako „laserový systém pro elektrooptický boj“ a uvádí, že se jedná o speciální kvantově-optický systém“ vyvíjený státní korporací Rosatom.

Kalina může trvale oslepit optické senzory na satelitech, a tím se liší od jiných laserových zbraní známých jako „oslňovače“, které mohou dočasně oslepit optické systémy).

Snaha Ruska zaměřit se na satelity prostřednictvím takzvaného „měkkého zabíjení“ je mnohem odlišnější strategií než odpálení protisatelitní rakety, jak to neuváženě učinilo v listopadu 2021, kdy vyřadilo z oběžné dráhy nefunkční družici a na oplátku vygenerovalo 1 500 kusů vesmírného smetí.

Zpráva uvádí, že „projekt utrpěl četná zpoždění, ale nedávné snímky z Google Earth ukazují, že stavba je nyní v plném proudu“.

Zpráva o ruské laserové zbrani nové generace přichází v době, kdy generální ředitel společnosti Space X Elon Musk prohlásil, že jeho společnost může vypustit více družic, než kolik jich mohou sestřelit západní protivníci. Zdá se, že projekt Kalina by mohl brzy vyzvat Muskovu satelitní konstelaci spíše prostřednictvím levných světelných paprsků než nákladných raket, což by Moskvě zlevnilo a usnadnilo sestřelení více satelitů.

Zdroj: zerohedge.com