Google provádí další kontroly průzkumů na „citlivá témata“, publikovaných vědci z útvaru Google AI, a sleduje, aby technologie společnosti byly prezentovány v pozitivním světle. Zjistili to reportéři NBC News. (Foto: Pixabay)

V létě 2019 společnost Google stanovila povinnost recenzovat vědecké práce týkající se „citlivých témat“, uvádí NBC News. To může zabránit výzkumníkům zkoumat možné problémy spojené s používáním nových technologií a navrhovat způsoby řešení.

Reportéři předpokládají, že Google pod rouškou nezveřejňování obchodního tajemství se více stará o svůj veřejný obraz než o zveřejňování důležitých a kvalitních výzkumů. V prosinci společnost propustila Timnita Gebru, vedoucího týmu etického využívání umělé inteligence, který veřejně hovořil o problémech společnosti Google.

Pokud není dovoleno zveřejňovat výzkum na základě kvalitního odborného hodnocení, ale z nějakého jiného důvodu, pak „narážíme na vážný problém s cenzurou“, prohlásila Margaret Mitchellová, vedoucí výzkumná pracovnice společnosti Google.

Podle interní korespondence, kterou získala NBC, Google vyzývá vědce, aby „byli opatrnější a zadávali pozitivní tón“. Výzkumníkům se doporučuje, aby se při psaní o „citlivých tématech“ nezmiňovali o produktech Google a snažili se nedotýkat se etických problémů rozpoznávání obličeje, automobilů s vlastním řízením (bez řidiče) a dalších „nejednoznačných“ technologií.

V dokumentu s pokyny pro používání umělé inteligence na YouTube se původně hovořilo o tom, že tato technologie může přispět k „dezinformacím, diskriminačním nebo jiným nespravedlivým výsledkům“ a „nedostatku rozmanitosti obsahu“. Po prověrce se v konečné verzi již hovořilo o „přesných informacích, spravedlnosti a rozmanitosti obsahu“.

Zdroj:  nbcnews.com