Rusko a Spojené státy se navzájem obviňují z nebezpečného sblížení svých válečných lodí, které téměř skončily kolizí. Americký raketový křižník Chancelorsville a ruská velká protiponorková loď Admirál Vinogradov se stali účastníky incidentu ve Východočínském moři. (Foto: Youtube)

Ruská armáda řekla, že manévry amerického křižníku téměř vedly ke kolizi s ruskou lodí.

„K incidentu došlo v pátek v 6:35 moskevského času v jihovýchodní části Východočínského moře při paralelním pohybu skupiny lodí Tichooceánské flotily Ruska a útočné skupiny amerického námořnictva,“ citovaly ruská média tiskovou službu Tichooceánské flotily Ruska.

Ve zprávě se také poznamenává, že křižník Chancelorsville najednou změnil kurs a narušil kurs admirála 50 metrů od lodě Vinogradov, proto musela ruská posádka udělat nouzový manévr.

„Na mezinárodní vlně byl velitelství americké lodi vyhlášen protest a bylo poukázáno na nepřípustnost takových akcí,“ uvedla tisková služba Tichooceánské flotily.

„Ruská loď Udaloj I DD 572 učinila nebezpečný manévr ve vztahu k americkému Chancellorsville,“ okomentoval situaci představitel sedmého amerického loďstva Clayton Doss.

Washington záměrně vyprovokoval tento incident, aby obvinil Moskvu, uvedl Vladimír Džabarov, první místopředseda výboru pro mezinárodní záležitosti Federální rady.

„Američané jsou dobře známí mistři takových akcí, kdy je vyprovokována imitace možné kolize a pak všechno padá z nemocné hlavy na zdravou. Pokud testují naši trpělivost, pak je to marné. Klid našich námořníků jim mohou závidět. Profesionálně udělali vše, co bylo potřeba,“ uvedl pro RT.