Křesťané se dlouhodobě vystavují systematickým perzekucím v zemích třetího světa. Útoky proti nim se odehrály i během vánočních svátků. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský obvinil česká média, že přehlížejí masakrování křesťanů, které se blíží úrovni genocidy. (Foto: Twitter)

Zdechovský tímto způsobem reagoval na poslední zprávy o útocích na křesťany v západoafrické zemi Burkina Faso, kde islámští radikálové na Štědrý den povraždili 35 lidí, z toho 31 žen.

Problematiky pronásledování křesťanů se ve svém středečním poselství Urbi et orbi dotkl i papež František I. Kromě konfliktů na Blízkém východě a v Severní Africe, na Ukrajině nebo krize ve Venezuele, které jsou již dlouhodobě v hledáčku světových médií, zmínil i subsaharskou Afriku.

„Ať je (Bůh, pozn. red.) oporou těm, kdo jsou pronásledováni kvůli své náboženské víře, zejména uneseným misionářům a věřícím laikům, a těm, kdo se stávají obětí útoků ze strany extremistů, zejména v Burkina Faso, Mali, Nigeu a Nigérii,“ pravil papež František.

Podle Zdechovského se ale násilí, které je pácháno na křesťanech, ve většině médií ignoruje. Jako příčinu, mimo jiné, vidí i roli komunistické ideologie za minulého režimu.

„Pronásledování a masakrování křesťanů dosáhlo v některých oblastech světa takové intenzity, že se blíží genocidě. Jenže většina českých médií o tom mlčí. Narativ vytvářený dlouhá léta komunisty o zlé @CirkevCz je u nás hluboce zakořeněn. @KrestanDnesCZ,“ napsal na svůj Twitter.

Genocida křesťanů

Podle letošní zprávy Open Doors Watch, která dlouhodobě monitoruje porušování práv křesťanů po celém světě, bylo v roce 2018 pro svou víru zabito 4 136 křesťanů a přes 245 milionů z nich čelilo perzekuci. Nadace rovněž zaznamenala 1 266 útoků proti kostelům. Podle některých pozorovatelů se rozsah těchto útoků blíží genocidě.

„Čísla ukazují nejen geografické šíření křesťanského pronásledování, ale také jeho rostoucí intenzitu. V některých oblastech se úroveň a povaha pronásledování blíží mezinárodní definici genocidy OSN,“ tvrdí v doprovodném textu zprávy biskup Truro.

Tu OSN definuje jako činy, jejichž úmyslem je „zničit úplně nebo částečně některou národní, etnickou, rasovou nebo náboženskou skupinu jako takovou“.

Na Blízkém východě, který je kolébkou křesťanské civilizace, dochází k dramatickému poklesu křesťanského obyvatelstva. Například křesťanská komunita v Iráku poklesla ze 1,5 milionu před rokem 2003 na méně než 120 tisíc. V Sýrii před osmi lety, kdy v zemi vypukla občanská válka, žilo 1,2 milionu křesťanů, zatímco dnes jich tam zbylo necelých 450 tisíc. Na západním břehu Jordánu, kde leží Betlém, klesl podíl křesťanů pod 1,5 %.

Islamistické teroristické skupiny usilují o celkové vyhlazení křesťanství a chtějí zničit i památku na jeho existenci.

„Cíl vymazat všechny důkazy křesťanské přítomnosti v těchto zemích dokládají činy, jakými jsou likvidace křížů a církevních staveb i jiných křesťanských symbolů. Časté vraždy nebo únosy duchovních jsou útokem na strukturu a vedení církve,“ uvádí zpráva Open Doors Watch.

Přesto se nejtvrdší pronásledování křesťanů odehrává v Severní Koreji, kde místní režim razí ideologii čučche, v rámci které se důraz klade na až téměř náboženské uctívání místních vůdců.