Podle nových fotografií zveřejněných ve středu byla v Arktidě spatřena ponorka ruského námořnictva, která nese jaderná torpéda velikosti autobusu poté, co na začátku týdne vyvolala titulky novin kvůli obavám z testu jaderných zbraní. (Foto: Flickr)

Projekt 09852 Belgorod byl spatřen na hladině při operacích v Barentsově moři 22. září a 27. září poblíž poloostrova Kola, uvedl ve středu pro Naval News spolupracovník USNI News H I Sutton.

V pondělí italské noviny La Republica informovaly, že vojenští představitelé v Evropě upozornili, že ponorka odcestovala do Karského moře, aby otestovala svá torpéda Poseidon.

Představitelé Pentagonu neposkytli žádné konkrétní informace o pohybu ponorky Belgorod, když je USNI News začátkem tohoto týdne kontaktoval. Jeden z představitelů obrany však nedávné operace ponorky obecně bagatelizoval.

„Nemám žádné informace, které bych mohl poskytnout o [Belgorodu],“ řekl v pondělí novinářům vysoký vojenský představitel.

„Vím, že to není uspokojivá odpověď, kromě toho, že znovu opakuji, že jsme nezměnili náš postoj.“

Poseidony, které byly poprvé odhaleny v roce 2015, jsou strategické jaderné zbraně určené k obcházení rostoucího potenciálu protiraketové obrany Západu.

Koncepce počítá s tím, že 80metrová jaderná torpéda budou vyzbrojena až 100megatunovou bojovou hlavicí, která by mohla být odpálena ze vzdálenosti tisíců kilometrů od pobřežního cíle.

Výbuch by „zničil důležitá hospodářská zařízení nepřítele v pobřežních oblastech a způsobil by zaručeně ničivé škody na území země vytvořením rozsáhlých oblastí radioaktivního zamoření, které by je na dlouhou dobu učinilo nepoužitelnými pro vojenskou, hospodářskou nebo jinou činnost“, uvádí se v překladu ruské prezentace, kterou v roce 2015 zachytila na kameru BBC.

Loď, založená na konstrukci řízené ponorky třídy Oscar, formálně vstoupila do ruského námořnictva během červencového ceremoniálu, uvedl USNI News. Belgorod je součástí specializovaných ruských ponorkových sil, Hlavního ředitelství hlubokomořského výzkumu – známého pod ruskou zkratkou GUGI, (Glavnoje Upravlenije Glubokovodnych Issledovanije).

Kromě toho, že Belgorod disponuje až šesti Poseidony, slouží jako mateřská loď pro menší ponorky, které Rusové používají pro hlubinné operace.

„Ponorka Belgorod otevírá Rusku nové možnosti při provádění různých výzkumů, umožňuje provádět rozmanité vědecké expedice a záchranné operace v nejodlehlejších oblastech světového oceánu,“ uvádí se v červencovém prohlášení šéfa ruského námořnictva admirála Nikolaje Anatoljeviče Jevmenova.

„Loď je určena k řešení rozmanitých vědeckých problémů, provádění pátracích a záchranných operací a může být použita také jako nosič záchranných hlubinných a autonomních bezpilotních podvodních prostředků.“

Zdroj: usni.org