Írán je připraven k válce, jejímž výsledkem bude zničení Izraele, uvedl to 21. ledna velitel íránského letectva, generál Aziz Nasirzadeh. Informuje Jerusalem Post. (Foto: Flickr)

„Naše ozbrojené síly jsou připraveny k válce, která povede k drtivému zničení Izraele… Jsme připraveni, že nastane den, kdy uvidíme konec Izraele,"  řekl generál. Podle něj vítězství nad Izraelem zbaví Sýrii útoků izraelské armády.

Dříve ve stejný den ministr rozvědky Izraele Jisra'el Kac prohlásil, že jeho zem teď otevřeně čelí Teheránu a je připravena na eskalaci konfliktu, pokud bude potřeba zabránit Íránu, aby opevnil své pozice v Sýrii.

Na podobná prohlášení izraelských politiků dříve reagoval velitel Íránských revolučních gard Muhammad Alí Džafarí, který sdělil, že Írán ponechá v Sýrii své vojáky a revoluční poradce, a zároveň zbraně a výzbroj, aby mohl být trénován a posilován islámský odpor a podpořeny utiskovaní občané této země.

Také židovskému státu pohrozil pomstou za krev muslimů a poradil, aby si Izrael nehrál s ohněm.

V neděli 20. ledna izraelská protiraketová obrana Železná kopule sestřelila raketu země-země, cílem které bylo lyžařské středisko v Golanských výšinách.

Izraelské letectvo zaútočilo na íránské vojenské objekty na území Sýrie a následně v noci 21. ledna na syrskou protivzdušnou obranu. Kvůli útoku zahynuli přinejmenším čtyři syrští vojáci a byl zničen minimálně jeden protiletadlový komplex Pancir-S1 ruské výroby.

Íránské jednotky pomáhají syrské vládní armádě bojovat proti nepřátelům. Izrael a USA aktivně požadují jejich odchod ze země.

Izrael opakovaně poukazoval na to, že má v úmyslu bojovat proti vojenské přítomnosti Íránu v Sýrii kvůli spolupráci Teheránu s islamistickým hnutím Hizballáh.