Jakmile se v Amsterodamu setmí, tak se toto město změní na „městskou džungli“, kde je policie bezmocná tváří v tvář zločinu, násilí a obchodování s drogami, varoval městský ombudsman Arre Zuurmond.

„Centrum města se v noci mění na urbanistickou džungli," řekl Zuurmond pro noviny Trouw. „Kriminální peníze kvetou, neexistuje žádná autorita a policie již nedokáže zvládnout situaci."

Drogy se prodávají otevřeně na ulicích, pěší zóny jsou používány pro závody automobilů či motorek, silně se krade a dochází k dalším překročením zákona, řekl ombudsman, přičemž to, co se ve městě děje, označuje za „chaos".

Zuurmond nechal nainstalovat tři sledovací kamery na náměstí Leidseplein, jenž se nachází v centru barů a klubů. Ty se nacházejí v jižní části centra města. Jím odhalená fakta jsou poměrně znepokojující.

„Během jedné noci jsme nasčítali 900 porušení zákona, hlavně mezi 02:00 a 04:00. Atmosféra je děsivá a ve vzduchu visí beztrestnost," řekl ombudsman Trouw. „Skútry závodí po pěších zónách. Nahlas se křičí. Nakupují se drogy. Krade se," prohlásil a dodal, že policie se často ani nesnaží zasahovat.
„Je tam násilí, ale žádná akce. Můžete dokonce močit na auto mobilní jednotky (policie — red.) a řidič vám nic neřekne," řekl Zuurmond. Situaci v noci na náměstích popsal jako „nepřípustnou a postrádající autoritu".

Problémy se nadále rozšiřují po městě, varoval Zuurmond. Také upozornil na to, že v noci po městě funguje přibližně 2000 nelegálních taxíků. Centrum města má také problémy s vyděrači. „Špinavé peníze jsou v centru města všude," řekl ombudsman.

Do Amsterodamu každý rok přijíždí 18 milionů turistů, což je více než celá populace Nizozemska, přičemž město v poslední době čelí nárůstu násilí. V červnu například byl zadržen člen motorkářského gangu poté, co údajně vypálil protitankovou raketu na budovu, v níž sídlí vydavatel amsterodamského časopisu.