Americké ministerstvo zahraničí nyní vyzývá všechny Američany v Etiopii, aby „co nejdříve“ opustili tuto válkou zmítanou zemi. (Foto: Flickr)

Stalo se tak poté, co velvyslanectví USA v Addis Abebě již dříve na svých oficiálních internetových stránkách zveřejnilo doporučení „necestovat“ a zahájilo vlastní přípravy na evakuaci zaměstnanců, kteří nejsou nezbytně nutní.

Na začátku tohoto týdne zašla etiopská vláda tak daleko, že obyvatelům hlavního města s přibližně 5 miliony obyvatel vzkázala, aby se začali ozbrojovat, protože povstalečtí tigrejští bojovníci zahájili pochod na jih ze své severní enklávy a plánují svrhnout vládu pod vedením premiéra Abiye Ahmeda.

V posledních dnech velitelé povstalců prohlásili, že drží pozice těsně u hlavního města poté, co předtím obsadili vládní pozice ve městě Kemissie, asi 200 km severovýchodně.

Ve středu vstoupil v platnost šestiměsíční výjimečný stav, který v podstatě dává úřadům pravomoci stanného práva nad civilním obyvatelstvem. Ve stejný den premiér Abiy slíbil, že „Etiopie se nezhroutí. Etiopie bude prosperovat.“

„Etiopie bude navždy existovat se svou ctí tím, že porazí všechny, kdo ji zkoušejí krví a kostmi svých dětí,“ dodal poté, co několik dní předtím prohlásil, že povstalci budou pohřbeni „naší krví“.

Zdá se, že povstalecká koalice vedená Tigrajskou lidovou osvobozeneckou frontou (TPLF), která vede intenzivní válku, v níž je na region Tigraj nasazeno i vládní letectvo, se rozrůstá a je připravena brzy vstoupit do hlavního města. Nová zpráva agentury AFP rovněž silně naznačuje rostoucí politickou angažovanost Spojených států na podporu protivládních bojovníků:

Devět povstaleckých skupin bojujících proti etiopské vládě bude „spolupracovat a spojí své síly“, uvedly v pátek v prohlášení oznamujícím alianci, která přichází v době, kdy rostou obavy z postupu tigrajských bojovníků na hlavní město.

Aliance, která má být podepsána později v pátek ve Washingtonu, zahrnuje Oromskou osvobozeneckou armádu (OLA) a Tigrajskou lidovou osvobozeneckou frontu (TPLF), která vede již rok válku proti vládě premiéra Abiye Ahmeda.

Nyní se tedy zdá, že Washington hostí ranou zárodečnou verzi „exilové opoziční vlády“ – podobně jako tomu bylo v případě Sýrie počínaje desetiletím.

„Jsme… potěšeni, že můžeme oznámit založení Sjednocené fronty etiopských federalistických a konfederalistických sil,“ prohlásil Admassu Tsegaye, zástupce Agewova demokratického hnutí, během slavnostního podpisu ve Washingtonu.

„Tuto frontu tvoří síly bojující proti genocidnímu režimu v Etiopii.“

Američtí představitelé zároveň stále častěji odsuzují válečné zločiny připisované etiopským vládním silám. Sám prezident Biden začátkem tohoto týdne označil etiopskou vládu za „hrubé porušování mezinárodně uznávaných lidských práv“ a vyřadil zemi z klíčového amerického obchodního programu African Growth and Opportunity Act – který jí umožňoval bezcelní přístup k americkému zboží.

Tento krok je považován za připravení půdy pro další a dalekosáhlejší sankce, které by se pravděpodobně zaměřily na nejvyšší etiopské představitele, kteří dohlížejí na válku.

Ve středu americké velvyslanectví popsalo následující přípravy, které se provádějí v případě vstupu války do etiopského hlavního města:

„Ministerstvo (zahraničí) schválilo dobrovolný odjezd amerických vládních zaměstnanců, kteří nejsou v nouzi, a rodinných příslušníků zaměstnanců, kteří jsou v nouzi a nejsou v nouzi, z Etiopie z důvodu ozbrojeného konfliktu, občanských nepokojů a možného nedostatku zásob.“

„Etiopská vláda již dříve omezila nebo zastavila internetové, mobilní datové a telefonní služby během občanských nepokojů a po nich,“ uvedlo velvyslanectví USA.

Ve čtvrtek uplynul rok od vypuknutí prudkých střetů mezi separatistickými tigrejskými silami a národní armádou.

Zdroj: zerohedge.com