Rakouská vláda se dohodla se spolkovými zeměmi na lockdownu a povinném očkování pro všechny, oznámil kancléř Alexander Schallenberg. (Foto: Shutterstock)

Od pondělí bude platit na celém území Rakouska po dobu deseti dnů a může být opět prodloužena maximálně o deset dnů. Školy však zůstanou otevřené.

Povinné očkování pro všechny platí od 1. února 2022.

„Musíme se podívat realitě do očí,“ vysvětlil Schallenberg rozhodnutí zavést povinné očkování.

„Podněcováni radikálními odpůrci očkování a falešnými zprávami“ se nechalo očkovat příliš málo lidí, řekl Schallenberg. A pak už je to jasné: „Je to útok na náš zdravotní systém.“

„I přes několikaměsíční přesvědčování se nám nepodařilo přesvědčit dostatek lidí, aby se nechali očkovat. Opatření sice zvýšila ochotu k očkování, ale ne v dostatečné míře,“ uvedl kancléř.

„Nechceme pátou vlnu, nechceme šestou a sedmou vlnu.“ Virus podle něj nezmizí, ale zůstane.

Schallenberg a jeho konzervativní vládní tým se až do konce stavěli proti dalším omezením. Kritizovány byly například návrhy ministra zdravotnictví za Zelených Wolfganga Mücksteina na zavedení zákazu nočního vycházení pro všechny.

Ve čtvrtek však spolkové země Salcbursko a Horní Rakousy, kde vládne Rakouská lidová strana (ÖVP), přistoupily k vyhlášení regionálních výluk.

Většina obchodů se zavírá, školy přecházejí na dálkové studium. Také některé další spolkové země ve čtvrtek naznačily, že budou následovat jejich příkladu.

Zdroj: bild.de