USA – O tom, že by revanšismus ruského prezidenta Vladimira Putina mohl sahat až na Aljašku, odmítlo americké ministerstvo zahraničí zprávy, které se týkají historických ruských nemovitostí v zahraničí. (Foto: Flickr)

„Mluvím za nás všechny ve vládě USA, když říkám, že to rozhodně nedostane zpět,“ řekl se smíchem hlavní zástupce mluvčího ministerstva zahraničí Vedant Patel během pondělního tiskového brífinku, když byl dotázán na údajné nároky Moskvy na Aljašku.

Putin minulý týden podepsal nové opatření, které řídí a financuje prezidentskou administrativu a ministerstvo zahraničí při „vyhledávání nemovitého majetku v Ruské federaci, bývalém Ruském impériu, bývalém SSSR, řádné registraci práv… a právní ochraně tohoto majetku“.

Ultranacionalističtí blogeři se nejasně formulovaného dokumentu chopili a vyzvali k nové ruské agresi proti zemím, které nyní ovládají kdysi ruské území, mezi nimiž jsou Spojené státy, státy NATO ve východní a střední Evropě a několik středoasijských zemí.

Proukrajinské účty na sociálních sítích mezitím nesprávně tvrdily, že Putin dekret využil k tomu, aby prohlásil prodej Aljašky Spojeným státům v roce 1867 Ruskem za nezákonný nebo nelegitimní.

Newsweek se e-mailem obrátil na ministerstvo zahraničí a Bílý dům s žádostí o komentář k Putinovu dekretu.

Ruský prezident již dříve uvedl, že jeho krajané by se neměli „rozčilovat“ kvůli „levné“ dohodě, ačkoli jeho spojenci také naznačili, že Moskva může tuto otázku znovu otevřít jako územní spor.

Dmitrij Medveděv – bývalý ruský prezident a premiér, který byl kdysi považován za potenciálního Putinova nástupce, než byl odsunut na vedlejší kolej – také žertoval o údajném nároku Moskvy na Aljašku v příspěvku na X, dříve Twitteru.

„Tak to je ono,“ napsal Medveděv, který byl kdysi považován za technokratickou, liberální protiváhu Putina, ale snažil se znovu prosadit jako ultrajestřábí stoupenec války na Ukrajině. „Čekali jsme, že se každým dnem vrátí. Nyní je válka nevyhnutelná,“ dodal Medveděv a svůj příspěvek zakončil smějícím se emoji.

Revanšismus je jádrem Putinova neocarského ruského státu a jednou z hnacích sil opakované agrese Moskvy proti Ukrajině v posledním desetiletí, ať už na Krymu, ve východní oblasti Donbasu v roce 2014, nebo jím tvrzené anexi velké části jižní a východní Ukrajiny v roce 2022.

V roce 2021 Putin zveřejnil dlouhou esej, v níž prohlásil, že Rusové, Ukrajinci a Bělorusové jsou fakticky jeden národ, a odmítl koncept nezávislého ukrajinského národa.

Krok za krokem byla Ukrajina vtažena do nebezpečné geopolitické hry, jejímž cílem je vytvořit z Ukrajiny bariéru mezi Evropou a Ruskem, odrazový můstek proti Rusku,“ napsal Putin, zatímco ruské síly zahájily rozsáhlé posilování podél ukrajinských hranic.

„Nevyhnutelně přišla doba, kdy koncept ‚Ukrajina není Rusko‘ již nepřipadal v úvahu. Byla potřeba koncepce ‚proti Rusku‘, kterou nikdy nepřijmeme,“ dodal.

Zdroj: newsweek.com