Ruský prezident Vladimir Putin poděkoval ruskému obyvatelstvu za vytrvalost a schopnost společným úsilím překonat ostrou fázi koronaviru. Přinutili jsme epidemii k ústupu. (Foto: PoR)

Virus je ale stále nebezpečný. Putin navrhl zrušení rovné daně. Bohatší mají platit víc a získané prostředky půjdou na léčbu těžkých nemocí u dětí.

Epidemie prokázala efektivitu ruského zdravotnictví, prohlásil ruský prezident. Hned 14 vědeckých center v Rusku pracuje na vývoji vakcíny. Klinické testy již začaly.

Dokázali jsme efektivně reagovat na kolosální výzvu, vzkázal Putin.

„Chtěl bych vám poděkovat za vážný přístup ke svému zdraví a zdraví blízkých,“ řekl Putin. „Prošli jsme nejnebezpečnější etapu epidemie s důstojností,“ dodal.
Ruský prezident obzvláště ocenil pomoc dobrovolníků těm nejzranitelnějším kategoriím obyvatel. Prezident jim vyjádřil zvláštní dík a ocenil růst jejich počtu.

Putin zdůraznil, že boj s epidemií začal na hranicích. Zpřísnění sanitární kontroly pomohlo zadržet epidemii a díky tomu se podařilo získat čas a zachránit desítky tisíc životů.

Ruský prezident navrhl změnu daňového systému. V současné době platí rovná daň z příjmů ve výši 13 %. Kvůli tomu se podařilo zvýšit daňovou kázeň. Díky nové kvalitě státní správy a zavádění informačních technologií lze zavést diferenciovanou daň.

Putin proto navrhuje, aby osoby s ročním příjmem více než 5 milionů rublů (1,7 milionu korun) platily 15 %. Rozpočet tak ročně získá o 60 miliard rublů (20,53 miliardy) více. Tyto zdroje mají podle něj mířit na léčbu dětí s obzvláště těžkými nemocemi.

Změna má začít platit od 1. ledna příštího roku.

Putin: Máme zdroje na obnovu ekonomiky

Ruský prezident přiznal, že zemi trápí nezaměstnanost a složitá ekonomická situace, ostatně jako na celém světě. Podle něj se ale podařilo předejít nejhoršímu scénáři.

„Nejspíše nejostřejší problém v prakticky všech zemích je snížení zaměstnanosti, růst nezaměstnanosti. Tyto negativní důsledky (koronaviru, pozn. red.) samozřejmě dopadly i na nás,“ prohlásil prezident.

Ukázky zkoušky okřídlené jaderné rakety neomezené dálky během projevu ruského prezidenta Vladimira Putina před Federálním shromážděním.

Podle odhadů z dubna, kdy byla zavedena omezující opatření, se ruské HDP snížilo o 12 %.

Přesto se ale podle něj podařilo předejít skokovému růstu nezaměstnanosti. Stát má vyplatit další dávky lidem, kteří přišli o svá zaměstnaní.Putin je přesvědčen, že Rusko je schopné vrátit se k hospodářskému růstu.

„Zopakuji, máme zdroje a možnosti, abychom rychle obnovili národní hospodářství a dostali se na trajektorii růstu. Pro tento účel zachováme dlouhodobou orientaci v makroekonomické politice,“ prohlásil prezident.

Konkrétně to znamená zodpovědné rozpočtové výdaje s ohledem na světové ceny ropy a cílování inflace neboli cenovou stabilitu. Putin zdůraznil, že díky postupu Centrální banky RF má Rusko nejnižší inflaci ve svých moderních dějinách. Ocenil i její nedávné rozhodnutí snížit úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 4,5 %.

„Pro ekonomiku to znamená nové možnosti pro nastartování investičních a infrastrukturních projektů. Pro podnikatele to znamená úvěry na expanzi svého

Dále ruský prezident navrhl řadu daňových úlev pro podnikatele, obzvláště v IT sektoru. Kromě toho navrhl, aby si svou vlastní živnost mohli otevřít lidé již businessu. Pro občany to znamená dostupné úvěry na nové bydlení,“ uvedl prezident.ve svých 16 letech.

Další pomoc od státu

Koronavirus měl bolestivý dopad na regiony země. Putin proto nařídil vládě, aby poskytla další pomoc regionům ve výši 100 miliard rublů (34 miliard korun).

Dalších 100 miliard rublů má být vyčleněno na rozvoj dopravní infrastruktury v regionech země. Tyto zdroje zamíří do těch subjektů federace, které dokázaly, že jsou schopny rychle a kvalitně stavět nové silnice a dálnice.

Ruský prezident dále nařídil zvýšit výdaje na vzdělání a zdravotnictví.

Putin slíbil, že lidé dostanou přístup k dotované hypotéce na nákup nového bydlení. Kromě příspěvků nezaměstnaným chce prezident vyplatit příspěvek i rodinám s dětmi ve věku do 16 let, a to ve výši 10 tisíc rublů (přes 3 tisíce korun).

Zachovány budou i bonusy vyplácené zdravotníkům, kteří bojují proti koronaviru.

Změna ústavy

Prezident připomněl i chystané všelidové hlasování o ústavních změnách, které se bude konat 1. července. Zdůraznil, že změny vstoupí v platnost pouze v případě, že je podpoří občané.

„Právě vůle lidu je obzvláště důležitá pro zajištění spolehlivých podmínek pro jistý, dynamický a dlouhodobý vývoj země na příští roky a desetiletí,“ prohlásil Putin a dodal: „Samozřejmě, že nové ústavní uspořádaní v případě jeho přijetí povede i k růstu požadavků pro efektivnější realizaci naší sociální a ekonomické politiky.“

Nakonec Putin podotkl, že je nutné společným úsilím porazit virus, ale dodal, že se život již pomalu vrací do starých kolejí.

„Společně překonáme všechny naše problémy,“ uzavřel Putin a podotkl: „Už jsme dokázali, že jsme toho schopni.“

Zdroj: snews.com