Rusko v červenci 2019 odstoupilo ze smlouvy o likvidaci raket krátkého a středního doletu (INF) v důsledku rozhodnutí USA o odstoupení od smlouvy v srpnu. Washington od té doby oznámil plány na vývoj raket, které byly dříve zakázané dohodou, a již provedl první zkušební start. (Foto: Wikimedia)

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Rusko bude vyvíjet rakety, jejichž dosah bude v rozmezí 500 až 5500 kilometrů, což bylo dříve zakázáno smlouvou o INF, k jejímuž zrušení došlo nedávno po odstoupení Washingtonu.

Ruský prezident to oznámil na plenárním zasedání Východního ekonomického fóra ve Vladivostoku.

Současně prezident poznamenal, že Rusko nebude tyto rakety nasazovat jako první. Prohlášení je v souladu s předchozími prohlášeními Ruska, kde se země zavázala, že nebude rozmísťovat rakety, které byly zakázány smlouvou INF, pokud tak neučiní Washington.

Putin také poznamenal, že USA již jednají s Japonskem a Jižní Koreou o nasazení takových raket a dodal, že by mohly potenciálně představovat hrozbu i pro Rusko.

„Pokud budou nasazeny v Japonsku nebo Jižní Koreji, chápeme, že se tak stane pod záminkou zastavení hrozeb ze Severní Koreje, ale i pro nás to vytvoří jisté a významné problémy, protože s největší pravděpodobností tyto raketové systémy zablokují významnou část ruského území, včetně Dálného východu. Dovolte mi připomenout, že zde jsou i dvě z našich velmi velkých vojenských základen: lodě ve Vladivostoku a jaderné strategické ponorky na Kamčatce. To je vážná záležitost,“ prohlásil Putin.

Dále ruský prezident prezident poznamenal, že mělo Rusko pravdu, když upozorňovalo na testování raketových systémů USA, které byly v rozporu se smlouvou.

„Odpalovací zařízení MK-41 jsou schopny nejen toho, aby byly použity k protiraketové obraně, ale také k odpálení raketových systémů, útočných raket. Američané nám celou tu dobu vždy říkali, že tomu tak není, ale nyní náhle otestovali tento systém právě s MK-41,“ podotkl Putin.

Dodal, že Moskva na to musí adekvátně reagovat.

Putin rovněž uvedl, že prezidentovi USA nabízel, aby koupil ruské hypersonické zbraně.

Podle něj byla na setkání v Ósace položena otázka, jak brát v úvahu ve společných dohodách moderní ruské zbraně, včetně hypersonických raketových systémů, zatímco žádná země na světě takové zbraně nemá.

„Řekl jsem Donaldu (pozn. Trumpovi). ‚Chceš, prodáme ti to? A tak vše hned vyvážíme.‘ Říkali ale, že to sami brzy vyrobí, dobře, pravděpodobně to brzy vyrobí. Ale proč utrácet peníze, když už jsme je utratili, můžeme z nich něco získat, ne na úkor naší bezpečnosti, ale s cílem vytvoření rovnováhy?“ sdělil Putin.

Ruský lídr poznamenal, že je možné brát v úvahu počet nosičů a bojových hlavic. Podle jeho slov je to zvláštní záležitost. Zdůraznil, že Rusko je připraveno na tento dialog, ale dosud nedostalo jasnou odpověď od Washingtonu.

Rusko je jedinou zemí na světě, která oficiálně oznámila, že má hypersonické zbraně. V únoru Putin informoval o startu raketového komplexu strategického účelu s plánovací bojovou jednotkou Vanguard a úspěšné testování hypersonické protilodní rakety Zircon.

SSSR a USA podepsaly smlouvu INF v roce 1987. Strany se zavázaly, že zlikvidují všechny komplexy pozemních balistických a okřídlených raket se středním (jeden tisíc až 5,5 tisíce kilometrů) a kratším (od 500 do jednoho tisíce kilometrů) dosahem.

V říjnu 2018 Trump oznámil, že Washington odstupuje od smlouvy kvůli „nedodržování“ závazků ze strany Moskvy, ale žádné důkazy americká strana nepředložila.

V roce 2019 Rusko jako odpověď na jednání USA pozastavilo svou účast ve Smlouvě INF.

Zdroj: snews.com