Drastický nárůst počtu přistěhovalců v posledních několika týdnech přivedl migrační tábor na řeckém ostrově Lesbos na pokraj kolapsu a donutil vládu, aby okamžitě vše řešila. (Foto: Wikimedia)

V důsledku přeplněnosti a zhoršujících se podmínek na ostrově Lesbos Řecko začalo přesouvat stovky „žadatelů o azyl“ z migračního tábora na ostrově Lesbos na pevninu.

V pondělí bylo téměř 1 500 migrantů přemístěno z přijímacího střediska Moria na Lesbosu do zařízení pro migranty v Soluni.

Další skupina migrantů by měla být převezena do uprchlických táborů v Nea Kavala a v Kilkisu.

Moria, největší evropský migrační tábor, má optimální kapacitu asi 3000 lidí. V současné době je zde více než 11 000 migrantů a uprchlíků – většinou z Afriky, Středního východu a Asie.

Řecko  zaznamenalo prudký nárůst počtu migrantů přicházejících na jeho břehy. Během  minulého měsíce do Řecka přijelo téměř 7 000 přistěhovalců, což je nejvyšší počet od roku 2016.

Minulý týden přistálo 13 člunů s přibližně 540 lidmi na palubě v přístavu Skala Sikamias na Lesbosu. To představuje největší počet přistěhovalců během jednoho týdne od podpisu dohody mezi EU a Tureckem.

Navzdory dohodě mezi EU a Tureckem z roku 2016, která umožňuje Evropě poslat zpět všechny migranty, kteří přijíždějí na řecké ostrovy přes Turecko, turecká vláda dohodu nepodpořila. Podle dohody bylo navráceno do Turecka  jen málo migrantů.

Prudký nárůst nelegálních přistěhovalců do Řecka přiměl řeckého ministra zahraničí Nikose Dendiase, aby si minulý pátek zavolal tureckého velvyslance, aby mu  „vyjádřil hlubokou nespokojenost Řecka“.

V srpnu turecký ministr vnitra Süleyman Soylu vyhrožoval evropským vládám, když řekl: „Čelíme největší vlně migrace v historii. Pokud otevřeme protipovodňové dveře, žádná evropská vláda nebude schopna přežít déle než šest měsíců. Doporučujeme jim, aby nezkoušeli naši trpělivost. “

Řecko představuje pro migranty z Afghánistánu, Iráku a Sýrie primární místo vstupu do Evropy. Více než polovina z 56.000 migrantů, kteří přistáli na severním pobřeží Středozemního moře, přistála v Řecku.

Italský premiér Giuseppe Conte sestavil novou koaliční vládu, v níž bude vládní Hnutí pěti hvězd (M5S) a dosud opoziční středolevá Demokratická strana (PD).

Očekává se, že nová vláda zlepší vztahy s Evropskou unií a zaujme umírněnější pozici vůči imigraci. K Itálii,  po tvrdé politice bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho vůči migrantům, bude připlouvat bez obav více lodí NGO s migranty.

Zdroj: pz.czvoiceofeurope.com