Prezident Vladimir Putin během svého úterního projevu ke Dni vítězství na Rudém náměstí v Moskvě prohlásil, že celé Rusko jednotně podporuje své vojáky a tvrdí, že čelí „skutečné válce“, jejímž cílem je „zničit“ jejich zemi. (Foto: Flickr)

„Naše civilizace se dnes nachází v rozhodujícím bodě zlomu. Proti naší zemi je opět vedena skutečná válka, ale my jsme se postavili mezinárodnímu terorismu a budeme bránit obyvatele Donbasu a chránit naši bezpečnost,“ řekl Putin.

Ruský vůdce prohlásil, že Moskva usiluje o mír a stabilitu, a zároveň brojil proti americké výjimečnosti a „západním globalistickým elitám“. Tyto síly podle něj štvou země proti sobě pomocí státních převratů a zástupných konfliktů, jako byl například Spojenými státy podporovaný převrat v Kyjevě v roce 2014 a následná válka Ukrajiny s ruskojazyčnými separatisty ve východním Donbasu. Tyto akce předcházely Putinově invazi a prezident opakovaně uváděl potřebu „bránit lid“ Donbasu jako odůvodnění své „zvláštní vojenské operace“.

Pro nás, pro Rusko, neexistují žádné nepřátelské nebo nepřátelské národy ani na západě, ani na východě. Stejně jako naprostá většina lidí na planetě chceme vidět mírovou, svobodnou a stabilní budoucnost,“ tvrdil Putin.

„[Rusové] věří, že jakákoli ideologie nadřazenosti je odporná, zločinná a ze své podstaty smrtící. Západní globalistické elity však neustále hovoří o své výjimečnosti, štvou národy proti sobě a rozdělují společnosti, vyvolávají krvavé konflikty a převraty, rozsévají nenávist, rusofobii, agresivní nacionalismus, ničí rodinu a tradiční hodnoty, které nás činí lidmi,“ pokračoval.

„To všechno dělají proto, aby mohli dál diktovat a vnucovat národům svou vůli, svá práva a pravidla, což je ve skutečnosti systém drancování, násilí a útlaku.“

Ruský vůdce dále prohlásil, že válka na Ukrajině je obrannou akcí proti kolektivnímu Západu, který se snaží rozvrátit a balkanizovat Rusko a nakonec doufá, že zemi vymaže z mapy.

„Jejich cílem – a na tom není nic nového – je rozbít a zničit naši zemi, učinit neplatnými výsledky druhé světové války, zcela rozbít systém globální bezpečnosti a mezinárodního práva, zadusit jakákoli suverénní centra rozvoje,“ řekl.

Putin obvinil tytéž síly z vyprovokování katastrofy na Ukrajině a pokračující zástupné války NATO proti Rusku a poukázal na obrovské ztráty na životech v důsledku bezcitné a „sobecké“ politiky Západu.

„Bezmezné ambice, arogance a beztrestnost nevyhnutelně vedou k tragédiím. To je příčinou katastrofy, kterou prochází ukrajinský lid. Stali se rukojmími státního převratu a z něj vyplývajícího zločinného režimu západních pánů, vedlejšími ztrátami při realizaci jejich krutých a zištných plánů,“ tvrdil.

Putin rovněž uvítal vznik nového „multipolárního světa“ a prohlásil, že „nezadržitelný pohyb nabírá na síle“ směrem ke „světu založenému na principech důvěry a nedělitelné bezpečnosti, rovných příležitostí pro skutečný a svobodný rozvoj všech národů a národností“.

Někteří účastníci si sice stěžovali na zmenšený ceremoniál – konkrétně na absenci tanků -, ale Kreml uvedl, že v čele motorizované kolony přehlídky byl „legendární tank ‚Vítězství‘ T-34-85 z období 2. světové války“ a že se v ní nacházela široká škála vojenské techniky. Ta podle Kremlu zahrnovala obrněné transportéry Tigr-M a BTR-82A, bojová vozidla Bumerang, taktické raketové systémy Iskander-M, platformy protivzdušné obrany S-400 a mobilní raketové systémy Yars. Dodal, že „nejnovější obrněná vozidla Spartak a 3-STS Achmat byla na přehlídce představena poprvé“.

Zdroj: ibertarianinstitute.org