Ruský prezident Vladimir Putin vydal prohlášení, že každá země, která se odváží zaútočit na Rusko jadernými zbraněmi, bude vymazána z povrchu zemského, a uvedl, že zvažuje přidání možnosti prvního jaderného úderu k odzbrojení nepřítele do ruské vojenské doktríny. (Foto: Flickr)

Pokud jde o myšlenku prvního úderu, Putin podle zprávy agentury Bloomberg řekl: „Přemýšlíme o tom“.

Dodal: „Pokud mluvíme o odzbrojujícím úderu, možná bychom měli přemýšlet o využití přístupů našich amerických partnerů.“

Stalo se tak poté, co Putin na televizním setkání se členy ruské Rady pro lidská práva prohlásil, že Rusko nepoužije jaderné rakety, pokud nebude napadeno jako první.

„Nezbláznili jsme se. Jsme si plně vědomi toho, co jsou jaderné zbraně. Máme je a jsou vyspělejší a modernější než to, co má jakákoli jiná jaderná mocnost,“ řekl během tohoto rozhovoru.

Během páteční tiskové konference v Kyrgyzstánu Putin řekl: „Za prvé, ve Spojených státech existuje přístup preventivního úderu. Za druhé, vyvíjejí systém odzbrojujícího úderu. Co to je? Znamená to provedení úderu s využitím moderních hi-tech zařízení, který má být zaměřen na velitelské body, zbavit protivníka těchto řídicích systémů a tak dále“.

„Právě jsme naši strategii doplnili o reakci – reaktivní úder, tam není žádné tajemství. Co to znamená? Znamená to úder v reakci. To je, když náš systém varování před raketami zaznamená rakety odpálené na území Ruské federace. Zaznamená skutečnost, že byly odpáleny, a pak bude následovat odpověď,“ dodal.

Putin uvedl, že existuje možnost „přemýšlet o využití vývoje a myšlenek našich amerických partnerů při vytváření jejich bezpečnosti“.

„Pokud si potenciální nepřítel myslí, že využití teorie preventivního úderu je možné, a my ne, pak nás nutí přemýšlet o hrozbách vytvořených na základě těchto myšlenek v obranných sektorech jiných zemí.“

V projevu na videu Putin řekl: „Z naší strany budou ve vzduchu stovky našich raket. Není možné je zastavit. Stále se však jedná o odvetné rakety.“

Pokračoval: „Co to znamená? Znamená to, že k tomu dojde, pokud bude pád hlavic nepřátelských raket na ruské území nevyhnutelný. Stejně spadnou, i když z nepřítele nic nezůstane.“

„A to je samozřejmě odstrašující prostředek. Vážný odstrašující prostředek. No, a pokud nepřítel považuje za možné využít teorii preventivního úderu, ale my ne, pak nás to stejně nutí přemýšlet o hrozbách, které pro nás takové myšlenky vytvářejí pro obranné sektory jiných zemí. To je vše,“ uzavřel.

Domnívám se, že Putin říká „první úder“, protože má hypersonické rakety, které by zasáhly své cíle dříve, než by došlo k útoku, což by z něj dělalo „první úder“ a zároveň „odvetný“.

Zdroj: ssj.news