Ruský prezident Vladimir Putin řekl, že věří, že jeho americký protějšek Joe Biden souhlasí s tím, že minské dohody jsou cestou pro řešení konfliktu na východě Ukrajiny. (Foto: Youtube)

„Pokud správně chápu, tak prezident Biden souhlasí, že základem pro řešení (konfliktu, pozn. red.) na Ukrajině mají být minské dohody,“ uvedl ruský prezident po jednání s šéfem Bílého domu.

Ruský prezident také uvedl, že se velvyslanci obou zemí vrací k práci. Jak uvedl ruský lídr, oba prezidenti se domluvili, že začnou konzultace o strategické stabilitě na mezirezortní úrovni.

Ruský prezident Vladimir Putin poukázal na to, že Rusko i USA provádějí vojenská cvičení. Nicméně Rusko tak činí na svém území a svou vojenskou techniku „netahá“ k americkým hranicím.

Putin okomentoval zadržení ruského opozičního aktivisty Alexeje Navlaného po skončení jednání s americkým prezidentem Bidenem.

Podle Putina Navalnyj opustil území Ruska, ignoroval ruské zákony a nenahlásil se v příslušných orgánech kvůli dvěma podmíněným trestům. Tímto vědomě porušoval zákon.

„Co se týče naší nesystémové opozice a občana, kterého jste zmínili…“ začal odpovídat Putin na dotaz novináře o Navalném.

„Zaprvé tento člověk věděl, že porušuje zákony platné v Rusku. Musel se hlásit coby osoba, která je podmíněna odsouzení. Chci zdůraznit, že to dělal vědomě a ignoroval požadavky zákona. Tento pan odjel do zahraničí na léčbu, v té době příslušné orgány od něj nepožadovaly registraci. Jakmile opustil nemocnici a publikoval svá videa na internetu, tento požadavek vznikl,“ uvedl Putin.

Putin dále obvinil USA z toho, že podporují organizace v Rusku, jejichž cílem je zadržování Ruské federace a podporují americkou politiku.

„Spojené státy označily Rusko svým nepřítelem a protivníkem. Kongres tak učinil v roce 2017 a do legislativy Spojených států byly zahrnuty stanovy, podle kterých USA mají podporovat demokratický řád v naší zemi a podporovat politické organizace v naší zemi. To je v americkém zákonu. Teď si položme otázku: pokud je Rusko nepřítel, jaké organizace bude podporovat Amerika v Rusku? Myslím si, že nikoliv ty, které upevňují Rusko, ale ty, které ho zadržují. To je cíl Spojených států, který je veřejně deklarován,“ oznámil Putin novinářům.

Putin také oznámil, že mu stačilo telefonické vysvětlení Bidena ohledně ostrých vyjádření na jeho adresu. K samotnému termínu „vrah“ Putin uvedl, že v USA každý den někoho zabíjí. „Zabíjeli po stovkám jedním útokem i v Afghánistánu,“ dodal Putin.

Ruský prezident na tiskové konferenci také uvedl, že Rusko odpovídá na všechny žádosti USA ohledně kybernetických útoků, naopak Rusko žádné odpovědi nedostává.

Rusko a USA potvrzují náklonnost k principu, že jaderná válka nemůže mít vítěze.

Ruský prezident na otázku, jestli se po schůzce s Bidenem objevily nové iluze, odpověděl, že neměl ani staré, nejsou a být nemůžou.

Putin také uvedl, že ho Biden nepozval na návštěvu. Zároveň dodal, že on jeho také nepozval, protože na takové návštěvy musí dozrát podmínky.

Ruský prezident Putin po jednání s Bidenem uvedl, že v takové situace nemůže existovat rodinná důvěra, ale záblesky se podle něj objevily.

Zároveň Putin uvedl, že při jednání ruská strana necítila žádný tlak. Vyjádřil se také k údajné nepředvídatelnosti politiky Ruska.

„Pokud si na Západě myslí, že politika RF je nepředvídatelná, neznamená to, že to tak ve skutečnosti je,“ uvedl.

Tisková konference amerického prezidenta Bidena proběhne v 19:30.

Americký prezident vilu po jednání opustil a vrátil se do hotelu v Ženevě. Jeho tisková konference začne po skončení Putinovy.

Zdroj: snews.com