Ukrajinský prezident Zelenskyj naléhal na Spojené státy a země NATO, že jeho armáda zoufale potřebuje více stíhaček, aby se mohla postavit ruským invazním silám, a v pátek řekl americkým zákonodárcům v Zoom výzvě „zavřete nebe, nebo nám dejte letadla“ – podle jednoho z kongresmanů přítomných tomuto projevu. (Foto: Flickr / ilustrační)

Bidenova administrativa je zjevně zaneprázdněna prací právě na tom, a to i ve chvíli, kdy Kongres stále připravuje obrovský balík vojenské a humanitární pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 10 miliard dolarů. Nová dohoda o letadlech by podle nové zprávy FT zahrnovala přesun válečných letounů ruské výroby do Kyjeva ze sousedního Polska.

Aby se obchod urychlil – vzhledem k situaci na bojišti a schopnosti Ukrajiny bránit se do značné míry závisí na rychlosti získání dostatečného množství zbraní -, Washington by rychle nahradil varšavské letouny MiG-29 stíhačkami F-16.

Ve zprávě FT je však citován představitel Bílého domu, který připustil, že dohodu může zdržet „řada náročných praktických otázek, včetně toho, jak by letouny mohly být skutečně převezeny z Polska na Ukrajinu“.

Dále je tu otázka nedávných výhrůžek samotného Vladimira Putina vůči jakékoli zemi, která by chtěla nalít další zbraně do rukou ukrajinských sil. Putin před několika dny vyslovil zastřenou hrozbu války proti jakékoli zemi dodávající zbraně, které jsou používány k zabíjení ruských vojáků, s tím, že tyto vnější země „ponesou odpovědnost“.

Mluvčí Bílého domu potvrdil FT, že „pracujeme také na kapacitách, které bychom mohli poskytnout jako zálohu Polsku, pokud by se rozhodlo převést letadla na Ukrajinu“. A již dříve státní tajemník Antony Blinken uvedl, že USA „velmi aktivně“ zvažují doplnění zásob Polska, pokud by mohlo rychle převést na Ukrajinu vlastní letadla ruské výroby.

„Nyní se aktivně zabýváme otázkou letadel, která by Polsko mohlo poskytnout Ukrajině, a hledáme způsob, jak bychom mohli být schopni doplnit zásoby, pokud by se Polsko rozhodlo tato letadla dodat,“ řekl Blinken v Moldavsku během cesty, která upozornila na rostoucí uprchlickou krizi způsobenou válkou.

Zásadní bylo toto prohlášení nejmenovaného polského představitele, které poskytl FT: „Nemohu mluvit o časovém plánu, ale mohu jen říci, že se tím velmi, velmi aktivně zabýváme.“ Úředník dále uvedl: „Polsko není ve válečném stavu s Ruskem, ale není nestrannou zemí, protože podporuje Ukrajinu jako oběť agrese. Domnívá se však, že o všech vojenských otázkách musí rozhodovat NATO jako celek.“

V sobotu polská vláda, možná nervózní z toho, že se v záplavě zpráv dostala do křížku s Ruskem, tyto zprávy odmítla jako „falešné zprávy“ – uvedla, že k žádnému přesunu jejích letadel na Ukrajinu nedošlo a ani to nemá v úmyslu…

Zdroj: zerohedge.com