Těžba plynu v Evropě v první polovině roku klesla o 22,5 miliardy metrů krychlových, 18,5 miliardy metrů krychlových nebylo přečerpáno do podzemních zásobníků plynu a deficit plynu v Evropě, který může činit až 70 miliard metrů krychlových, souvisí s činností Evropské komise (EK), nikoli Ruska, řekl ruský prezident Vladimir Putin. (Foto: Wikimedia)

„Co se děje na evropském trhu? Klesající těžba v zemích produkujících plyn, těžba v Evropě klesla v prvním pololetí o 22,5 miliardy metrů krychlových, to za prvé. Za druhé, 18,5 miliardy metrů krychlových nebylo načerpáno do plynových zásobníků, bylo načerpáno 71 %. To je za první pololetí. Pokud se podíváte na rok, musíte to znásobit dvěma,“ řekl Putin na zasedání mezinárodního diskusního klubu Valdaj.

„Devět miliard metrů krychlových, především americké, no a blízkovýchodní společnosti vzaly z evropského trhu a přesměrovaly je do Latinské Ameriky a Asie … Deficit na evropském trhu by mohl činit zhruba 70 miliard metrů krychlových, což je hodně. Co s tím má společného Rusko? Je to výsledek ekonomické politiky Evropské komise. Rusko, včetně Gazpromu, zvýšilo dodávky,“ dodal prezident.

Putin: Nord Stream 2 není jen v zájmu Gazpromu

Prezident Vladimir Putin řekl, že projekt Nord Stream 2 není jen v zájmu Gazpromu, ale i evropských partnerů Ruska.

„Mimochodem, říkáme … Nord Stream 2, Gazprom … tam se účastní pět evropských společností. Proč jen Gazprom. Nezapomněli jste na to trochu? Pět evropských největších společností pracuje … v rámci tohoto projektu. Nejsou to jen zájmy Gazpromu, ale také zájmy našich partnerů, a především samozřejmě evropských,“ řekl Putin během Valdajského fóra.

Zdroj: snews.com