Rusko nechce, aby se v zemi objevili ozbrojenci pod rouškou uprchlíků z Afghánistánu. Prohlásil to ruský prezident Vladimir Putin během setkání se zástupci strany Jednotné Rusko.

„Představte si, že do jakékoli země přijeli uprchlíci … kdo jsou tito uprchlíci? Jak to máme vědět? Mohou jich být tisíce nebo dokonce statisíce. Nebo možná miliony. A my s těmito našimi nejbližšími spojenci a sousedy ani nemáme vízová omezení. Ale jaká je to hranice? Tisíc kilometrů. Nasedl na cokoli, dokonce i do auta, dokonce i na osla, a jel po stepi. A co s tím uděláme?“ řekl Putin na setkání se zástupci strany Jednotné Rusko.

„Je to důležité pro naši bezpečnost, přímo to souvisí s našimi občany. Nechceme, aby se v naší zemi objevovali bojovníci pod rouškou uprchlíků,“ zdůraznil prezident RF. Putin upozornil, že situace v Afghánistánu přímo souvisí s bezpečností Ruska.

„Právě teď to bylo řečeno o Afghánistánu. Má to přímý vliv na naši bezpečnost,“ podotkl ruský prezident.

Putin připomněl, že hrůzy, které se nyní odehrávají v Afghánistánu, nebyly v Rusku až tak dávno, a v Rusku nechtějí, aby se to vrátilo.

„Nechceme, aby se u nás zopakovalo byť i jen něco z toho, co jsme měli v 90. letech, po roce 2000, kdy skutečně probíhaly boje na severním Kavkaze. A hrůzy, které nyní vidíme na území Afghánistánu, tyto hrůzy byly u nás. To vše nebylo tak dávno. A skutečnost, že nyní je vše stabilní, klidné … existují problémy, ale nesrovnatelné s tím, co bylo dříve. Nikdo se tam nechce vrátit, takže takové prvky odtamtud z Afghánistánu ani z jiných zemí nepotřebujeme,“ zdůraznil prezident Ruské federace.

Proto podle jeho slov Rusko pracuje na syrské otázce.

„Aby se zabránilo tomu, že se Sýrie promění v nějaký druh Afghánistánu a bude to ohnisko terorismu,“ řekl ruský prezident.

Dodal, že otázka uprchlíků z Afghánistánu bude pro ruské ministerstvo zahraničních věcí prioritní.

Zdroj: snews.com