Čína odsoudila jako „krajně nezodpovědné a znepokojivé“ prohlášení izraelského ministra, že jaderná bomba na obléhané pásmo Gazy je jednou z možností. (Foto: Flickr)

Zdůraznila, že všechna izraelská jaderná zařízení musí být pod dohledem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

Zástupce stálého zástupce Číny při OSN Geng Shuang to uvedl v pondělí během svého projevu na čtvrtém zasedání konference o vytvoření blízkovýchodní zóny bez jaderných a jiných zbraní hromadného ničení.

Vyzval izraelské představitele, aby tato prohlášení odvolali, a vyzval Izrael, aby „co nejdříve přistoupil ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní“ jako subjekt, který nemá jaderné zbraně, a aby všechna svá jaderná zařízení umístil pod dohled MAAE.

Geng dále uvedl, že Čína je „šokována“ prohlášeními, která zazněla od izraelských představitelů ohledně použití jaderných zbraní v Gaze, a prohlásil, že takové „krajně nezodpovědné a znepokojivé“ výroky by měly být všeobecně odsouzeny.

Čínský představitel dále poznamenal, že „jaderné zbraně a další zbraně hromadného ničení jsou hlavním faktorem způsobujícím deficit důvěry na Blízkém východě, což podkopává mír a stabilitu v regionu“.

Zdroj: presstv.ir