Ruský prezident Vladimir Putin upozornil na to, že nové ruské zbraně výrazně zvyšují potenciál ruské armády a námořnictva, což také zvyšuje rovnováhu sil a globální stabilitu.

Ruský prezident hovořil na ruském úterním setkání Ministerstva obrany RF, kde nabídl nové systémy zbraní. Uvedl, že posílení obranyschopnosti a ochrana před vnějšími hrozbami zůstává podle jeho názoru klíčovou výzvou pro Rusko.

„Posílení obranných schopností a ruské bezpečnosti, stejně jako budování spolehlivé ochrany před vnějšími hrozbami byly a dále budou naší prioritou, naším klíčovým úkolem. Zdůrazňuji, že naši političtí a vládní představitelé, společnost a všichni občané naší země velmi dobře rozumí výhradnímu a zásadnímu významu těchto úkolů," pronesl Putin na ministerstvu obrany.

Putin také prohlásil, že tyto zbraně několikanásobně zvyšují potenciál armády a námořnictva.

„Stejně tak spolehlivě a bezpodmínečně zajistí bezpečnost Ruska v nadcházejících desetiletích, posílí rovnováhu sil, a tedy stabilitu ve světě," zdůraznil.

Prezident dále vyjádřil naději, že nové ruské zbraně přimějí ty, kteří si zvykli na militaristickou a agresivní rétoriku, aby si své počínání dvakrát rozmysleli.

Ve svém prohlášení doplnil, že se Rusko zaměří na takové vybavení armády, které bude schopné účinně překonat střely protiraketové obrany. Jako příklad uvedl hypersonický kluzák Avangard.

„Musíme posílit náš potenciál, abychom mohli přejít na moderní zbraně, které mají pokročilé schopnosti v boji s protiraketovými obrannými systémy," řekl v závěru Putin.

Již v dubnu tohoto Putin představil nové detaily o možných ruských zbrojních systémech, včetně Avangardu.

Po jeho prohlášení vystoupil s projevem také Sergej Karakajev, velitel ruských strategických raketových sil. Ten poskytl více informací o Avangardu, včetně detailů o jeho trajektorii a manévrovatelnosti.

Kompozitní materiály použité v daném kluzáku umožňují konstrukci odolat teplu až na několik tisíc stupňů. Také nabízejí ochranu před ozařováním laserem. Karakajev potvrdil, že testování zbraně bylo úspěšné.