V Rusku dnes skončilo hlasování o změnách v tamní ústavě. Poslední volební místnosti se uzavřely v nejzápadnějším regionu Ruska – v Kaliningradské oblasti, a to v osm hodin večer. Zatím probíhá sčítání hlasů. (Foto: Wikimedia)

„Volební místnosti v Kaliningradské oblasti v poslední den hlasování ukončily provoz ve 20.00 hod. Poté začalo sčítání hlasů za všech sedm dní,“ uvedli v regionální volební komisi.

Podle předběžných výsledků, kdy bylo zpracováno 50 % protokolů, hlasovalo 76,24 % voličů pro změny v Ústavě Ruské federace a 22,93 % jich hlasovalo proti. Takové jsou údaje Ústřední volební komise k 22.30 hod moskevského času.

Jak uvedla předsedkyně Ústřední volební komise, Elly Pamfilovová, účast v hlasování činila 65 %.

Rovněž byly zveřejněny také první výsledky tzv. exit pollu, což je výzkum, kdy jsou během voleb dotazováni voliči právě vycházející z volebních místnost. Podle tohoto výzkumu změny v Ústavě podpořilo 71,2 % Rusů a 28,3 % hlasovalo proti.

Uvádí se však, že se hlasování neobešlo bez pokusů jej ovlivnit.

„Věříme, že ano (pokusy ovlivnit hlasování byly, pozn. red.), já chci ale říci, že jejich účinnost byla minimální… Určitě došlo k pokusům, ale zdá se mi, že časy, kdy bylo možné manipulovat s lidmi, manipulovat s občany, už jsou pryč,“ prohlásil spolupředseda pracovní skupiny pro projednávání změn základního zákona Andrej Klišas.

Dnes, 1. července, byl hlavní a poslední den všeruského hlasování.

Hlasování o změnách Ústavy RF bylo původně stanoveno na 22. dubna, ale následně bylo odloženo kvůli epidemii koronaviru, která vypukla nejen v této zemi, ale i ve světě. Později prezident RF Vladimir Putin podepsal výnos o novém datu hlasování – 1. července. Kvůli nutnosti brát ohled na epidemiologickou situaci a na bezpečnost obyvatelstva bylo přijato rozhodnutí, že občané RF mohou hlasovat po celý týden – od 25. června až do 1. července.

Obyvatelé dvou regionů, Moskvy a Nižněnovgorodské oblasti, mohli hlasovat online. Celková účast v online hlasování činila 93,02 %. Uvádí se také, že více než 55 % Rusů hlasovalo v prvních šesti dnech hlasování.

Ústavní změny se především týkají nových požadavků vůči prezidentovi, členům vlády a některých kategorií státních úředníků. Nově budou v ústavě zmíněny sociální záruky občanům, zvyšují se kompetence parlamentu, zakazuje se odtržení částí federace. Dále se stanovuje status ruského jazyka a rovněž se v hlavě ústavy, která pojednává o kontinuitě vývoje ruské státnosti, zmiňuje Bůh. Díky nové úpravě v roce 2024 může v prezidentských volbách opět kandidovat současný prezident Vladimir Putin. Tomu bude za čtyři roky končit druhé prezidentské období a dle stávajícího znění ústavy kandidovat nemůže.

S iniciativou novelizace ruské ústavy přišel letos v lednu sám Vladimir Putin.

Zdroj: snews.com