Vzhledem k tomu, že šíření mutovaného kmene covid-19 Omicron mezi potvrzenými případy stále narůstá, americký ministr zdravotnictví Vivek Murthy 16. ledna varoval, že ve Spojených státech je stále asi 800 tisíc nových případů denně a příštích několik týdnů bude těžkých. (Foto: Flickr / ilustrační)

Murthy toho dne v pořadu CNN řekl, že ve Spojených státech je každý den stále asi 800 tisíc nových případů. Vzhledem k různé době propuknutí na různých místech, ačkoli některé oblasti, jako je New York, začaly vstupovat na stabilní úroveň, období vrcholné infekce Omicronem v jiných oblastech začalo relativně pozdě a „příštích několik týdnů bude těžkých“.

Tváří v tvář epidemické situaci Murthy věří, že vakcíny jsou stále velmi účinné při udržování lidí mimo nemocnice a při zachraňování životů, a doufá, že se každý nechá co nejdříve naočkovat.

V předchozím pořadu ABC Murthy také hovořil o tom, že Nejvyšší soud USA zamítl požadavky federální vlády na povinné očkování nebo testování pro velké společnosti, k čemuž vyjádřil „velké zklamání“, a řekl, „toto je velká hrozba pro veřejné zdraví.

Je to překážka, protože tyto požadavky v konečném důsledku pomáhají nejen chránit celé komunity, ale také činí pracoviště bezpečnější pro zaměstnance a zákazníky.“

3. ledna Murthy již varoval, že příštích několik týdnů bude pro Spojené státy „obtížných“, protože počet nových případů nového koronaviru a hospitalizací ve Spojených státech bude nadále narůstat, protože kmen Omicron se rychle šíří po Spojených státech.

Zdroj: cnn.com