Spojené království se připravuje zaslat vojenské jednotky ke spoluúčasti armádních cvičení NATO ve východní Evropě, jako reakci k neustálým činům Ruska vůči Ukrajině, oznámil sekretariát pro obranu. Phillip Hammond řekl, že letoun, britský Typhoon, bude nejspíše přiřazen do Estonska ke střežení vzdušného prostoru a baltického moře. Je to součástí „více oddané spoluúčasti ve cvičeních v baltických státech.“ Ačkoliv Ukrajina není členem NATO, a tím nemá nárok na automatickou ochranu spojenectví, baltické státy Estonsko, Lotyšsko a Litva jsou. Což znamená, že agrese vůči nim je považována za agresi vůči celé západní Evropě a Spojeným státům.


Prezident Vladimír Putin již v minulosti vyjádřil intenci k zajištění ruských zájmů v Baltiku: Bělorusku a Finsku.

Mezinárodní obavy rostou kvůli 40,000 (odhad) vojáků ruských vojenských sil, které jsou nashromážděny na východní hranici Ukrajiny. Pan Hammond sdělil, „Doufám, že se najde diplomatické řešení, ale je důležité, abychom zachovali tlak na Moskvu, následující jejich použití velmi hrubých taktik proti jejich sousedovi.“

Pan Hammond řekl na britském pořadu televize BBC ‚Andrew Marr Show‘: „Všichni se obávají. My se obáváme, že může nastat další vpád do suverénní země,“ dále pokračoval; „zdali bude nebo ne, my všichni bychom měli být znepokojení z použití takové hrubé a direktní metody k ovlivnění jiných zemí a jejich chovaní. Mysleli jsme si, že takovémuto druhu věcí je již v Evropě konec.“

Dále dodal: „Každopádně, jednou z věcí na kterou pohlížíme je větší oddanost ke spoluúčasti ve cvičeních v baltických státech východo-evropských členů NATO, jako důkaz k ujištění o našem závazku ke Článku 5, Washingtonské Úmluvy.“

Článek 5 z úmluvy NATO znamená, že útok na národ, který je částí aliance je považován jako akt agrese vůči všem.

Mezitím Rusko vyjádřilo požadavky pro diplomatické řešení ukrajinské krize, konstatující, že bývalá sovětská republika by měla být sjednocená jako federace, udělující autonomii několika regionům.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se včera večer setkal se svým protějškem, Johnem Kerrym, v Paříži, aby prodiskutovali možnosti jak zmírnit napjatou situaci. Po několika-hodinové diskuzi se jim stále nezdařilo dospět k řešení Krymské krize.

Překlad: David Al-Hajjar

Zdroj: independent.co.uk