Severoatlantická aliance se chystá v tomto roce zareagovat na rozmístění ruských komplexů Iskander M s raketou 9M729, která se stala předmětem sporů, uvádí německý televizní kanál N-tv. (Foto: Ministerstvo obrany Ruska)

„Co se týče ruského systému SSC-8 (klasifikace 9M729 podle NATO – pozn. red.), budeme pracovat na systémech PVO a PRO, na konvenčních zbraních, na zvýšené bojové připravenosti a na prodloužení doby varování,“ cituje televizní stanice generálního tajemníka  NATO Jense Stoltenberga.

Podle jeho slov se ministři obrany aliančních zemí již dohodli na příslušných opatřeních.

Vyvíjení rakety 9M729 Stoltenberg označil za „součást ruské strategie zvyšování investic do moderních možností včetně moderních jaderných zbraní“.  

Podle jeho slov má NATO v úmyslu úměrně reagovat pomocí obranných opatření. Zároveň zdůraznil, že aliance se nechystá nasazovat v Evropě nové pozemní rakety s jadernou hlavicí a snaží se posílit kontrolu zbraní.

Ve Spojených státech a po nich i v NATO se domnívají, že raketa 9M729 porušuje Smlouvu o likvidaci raket středního a kratšího doletu – údajně má dosah více než 500 kilometrů, což bylo záminkou k tomu, aby Spojené státy od této klíčové mezinárodní dohody odstoupily.

Moskva naopak opakovaně vyvracela podezření ze strany USA a uvedla, že námitky vůči 9M729 byly pouze záminkou k odstoupení od smlouvy a důvodem byla snaha nasadit vlastní rakety středního doletu blízko čínských hranic.

MO RF zdůrazňovalo, že USA se rozhodly odstoupit od Smlouvy INF již několik let před tím, než uveřejnily obvinění vůči 9M729.

Zdroj: snews.com