Několik podmořských kabelů v Rudém moři bylo přerušeno poté, co milice Hútíů zaútočila na nákladní loď. Jak vážný je tento incident ve skutečnosti? (Foto: Flickr)

Hamburk. U pobřeží Jemenu byly přerušeny nejméně tři podmořské kabely používané pro celosvětové internetové a telefonní připojení. Oznámily to v úterý večer úřady a dotčené společnosti. Přerušen byl kabel AAE1 (Asia-Africa-Europe 1), který využívá i německý provozovatel internetové ústředny DE-CIX.

Podle technologického ředitele Thomase Kinga k přerušení došlo 24. února. Od té doby jeho společnost přesměrovává datový provoz mezi Evropou a Asií přes neporušený kabel, který se rovněž nachází v Rudém moři, řekl King listu Handelsblatt.

Přerušena byla také spojení Europe India Gateway, Seacom a TGN-Gulf, potvrdil agentuře Associated Press hongkongský poskytovatel internetových služeb HGC Global Communications. Postižena byla čtvrtina datového provozu mezi Asií, Evropou a Blízkým východem. V Indii a Pákistánu se již v některých případech projevilo zpoždění, uvedla společnost. Společnost HGC na dotaz listu Handelsblatt prozatím neodpověděla.

Zpočátku zůstávalo nejasné, jakým způsobem byly kabely přerušeny a kdo je za to zodpovědný. Mezinárodně uznávaná jemenská vláda pohrozila Íránem podporovaným milicím Hútíů na začátku února.

Plány na provedení takových útoků byly projednávány v příslušných kanálech Telegramu, bylo uvedeno. Proto zpočátku padlo podezření na povstalce. Hútíové však odpovědnost za škody, které nyní vyšly najevo, odmítají.

Člen představenstva DE-CIX King řekl listu Handelsblatt, že kabely poškodila kotva nákladní lodi, na kterou zaútočili Hútíové. Jeho společnost o tom obdržela informace od společnosti provozující kabel AAE1. „Loď byla zřejmě unášena Rudým mořem bez kormidla.“ Podle jiných zdrojů šlo o nákladní loď Rubymar, která se mezitím potopila.

Incident ukazuje, jak zranitelná je globální datová infrastruktura. Podle internetové služby Submarinecablemap.com vede u jemenského pobřeží více než 15 mezinárodních podmořských kabelů. Podle vlády je přes ně vedeno 17 % celosvětového datového provozu.

Dotčenou bránu Europe India Gateway využívají evropské telekomunikační společnosti, jako jsou Altice (Francie), BT (Spojené království) a Verizon (USA). Podle společnosti DE-CIX si AAE1 pronajímají také německé společnosti, aby propojily továrny v Asii se svými centrálami doma.

Generální ředitel King byl zpočátku uvolněný. „Pro nás to zatím znamená, že vše půjde jako obvykle,“ řekl. Poskytovatelé, jako je DE-CIX, mají obecně redundantní infrastrukturu, která může snadno kompenzovat jednotlivé výpadky.

Problémem se stává pouze to, když jsou všechny kabely na trase, jako je ta přes Rudé moře, přerušeny ve stejnou dobu. Alternativní datové trasy – například kolem jižní Afriky – by pak již nebyly schopny zvládnout dodatečný provoz. To by vedlo k výpadkům nebo výrazným ztrátám výkonu.

Další postižená společnost, jihoafrická Seacom, sdělila CNN, že opravy nemohou začít nejméně měsíc – mimo jiné proto, že trvá tak dlouho, než získá potřebné povolení od jemenského úřadu pro námořní dopravu. Ten je pod kontrolou milicí Hútíů.

V posledních měsících húthijské milice opakovaně útočily na obchodní lodě v Rudém moři a v průlivu Bab al-Mandab. Považuje se za součást „osy odporu“ namířené proti Izraeli a podporované Íránem, do níž patří Hamás i šíitské milice Hizballáh v Libanonu.

Zdroj: handelsblatt.com