Fanoušci zbraní a vědci z tajné základny US Air Force Tonopah v Nevadě upozornili na aktualizované satelitní snímky severní části letiště na mapách Google.

Na okraji letiště se nacházejí dlouhé řady hangárů. Poblíž jednoho stojí neobyčejné letadlo, ale jeho obrysy jsou záměrně rozmazané.

Objekt se podobá letadlu, které je vyrobeno podle schématu „létajícího křídla" a je velmi podobný bezpilotnímu průzkumnému letounu RQ-170 Sentinel. Světlé zbarvení jen zvyšuje podobnost. Jediným rozdílem je, že objekt na fotografii je mnohem větší rozpětí křídel je asi 25 metrů.

„Pokud jde o rozměry, toto letadlo stojí mezi RQ-170 a Polecat P175. Možná se jedná o Superguard, který se už nějakou dobu vyvíjí a kombinuje funkce průzkumného a útočného dronu," řekl pro The Drive vojenský expert Tyler Rogaway.

Americké letectvo si je dobře vědomo rozvrhu družic, které procházejí zónou 51, a je to bráno v úvahu při pohybu tajných zařízení z jednoho hangáru do druhého. Příslušní odborníci mohou snadno upravit snímky z oběžné dráhy, které se zveřejnují ve veřejné doméně.

„Satelitní a letecké snímky byly získány z široké škály komerčních i veřejných zdrojů a jsou povinni dodržovat zákony zemí, ve kterých pracují," uvádí Google.

Lockheed Martin RQ-170 je bezpilotní průzkumný letoun. Technické charakteristiky stroje se drží v tajnosti, ale je známo, že jeho radarovou viditelnost snižuje speciální nekovové pokrytí a jeho vývoj činí šest milionů dolarů.

V roce 2011 Sentinel zmizel v západní části Afghánistánu. Iránské úřady brzy ukázaly dron bez viditelných škod a v tisku se objevily zprávy, že zařízení zachytila a doručila ruská zařízení elektronického boje, která byla dodaná Íránu.

Zdroj: news.day.az