Ministerský předseda St. Vincentu Ralph Gonsalves oznámil, že až na tomto karibském ostrově dojde k mohutné vulkanické erupci, tak jen ti obyvatelé, kteří dostali očkování na Covid-19, z něj budou moci být evakuováni. (Foto: Twitter)

Poté, co v pátek na Svatém Vincentu vybuchla sopka a vyslala k obloze 10 kilometrový sloupec vulkanického popela, musely před ní utéct desetitisíce lidí.

S rozběhem této krize dorazily k evakuaci obyvatel z ostrova výletní lodi. Ale ministerský předseda tohoto ostrova na včerejší tiskové konferenci potvrdil, že nalodit se na ta plavidla budou moci jen ti, kdo byli očkováni proti koronaviru.

Řekl: „Hlavní ředitel zdravotnictví identifikuje lidi, kteří už byli očkovaní tak, abychom je na loď mohli naložit.“

RT hlásí: Neboť v ‚rudé zóně‘ kolem vulkánu žije asi 16 000 lidí, tak úřady spěšně sestavovaly v hodinách před výbuchem evakuační plány.

Diváky po tomto evakuačním úsilí sledovaném televizními reportážemi asi ohromil jeden detail na tomto plánu. „Lidí z tohoto ostrova evakuovaly výletní lodě,“ oznámil v pátek Norah O’Donnell ze CBS News s dodatkem, že „jen ti očkovaní na Covid“ budou smět utéct.

Klip, který u mnohých na internetu vyvolal zděšení, se ukázal být ve skutečnosti pravdivý. Ministerský předseda Svatého Vincenta a Grenadin Ralph Gonsales opravdu na tiskové konferenci oznámil, že evakuovaní budou potřebovat injekci na Covid, než se budou moci nalodit na ty dvě výletní lodi firmy Royal Caribbean a dvě plavidla Carnival Cruise Line, která v pátek dorazila.

Gonsales navíc řekl, že sousední ostrovy St. Lucia, Grenada, Barbados a Antigue evakuované přijmou, ale jen, když budou očkovaní.

Avšak i přes oznámení Gonsalvese, tak se ani Royal Caribbean ani Carnival Cruise Line nezmiňovaly, že by neočkované pasažéry na své lodi nevzaly. Royal Caribbean řekla, že „budou přijata všechna preventivní opatření k ochraně zdraví a bezpečnosti posádky a cestujících, kteří nastoupí na naše lodě,“ ale nic dalšího nerozváděl. A v žádném oficiálním prohlášení se nevyjádřily ani vlády zmíněných ostrovů, aby objasnily, zda přijmou, nebo nepřijmou neočkované evakuované.

April 11, 2021 Niamh Harris 

Zdroj: np.com, reformy.cz